Berba buča za proizvodnju bučina ulja polako se bliži kraju. Za sve poljoprivredne grane ova je godina bila zahtjevna, ponajviše zbog suše koja je utjecala na urod gotovo svih poljoprivrednih kultura. No, to ne vrijedi za buče, reći će Mirko Lastavec iz Hrastovskog kod Ludbrega, kojeg sve te brige ne muče.
– Urod je zadovoljavajući, a suša mojim bučama nije naštetila. Radi se o tome da smo ih rano posadili, kad je bilo vlage i oborina, pa su u najzahtjevnijem periodu rasta imale dosta vlage – objasnio nam je Lastavec koji kaže kako manjak oborina košticama ni ne može naštetiti u smislu kvalitete finalnog proizvoda.
– Ako koštice loše posušite, nemate se čemu nadati. Koštice treba posušiti u roku osam sati od berbe i uvijek ćete imati kvalitetno ulje. Ako pak čekate dan-dva, gotovo je – otkrio nam je tajne zanata Lastavec.
S obitelji se već više od 30 godina bavi tim poslom, a ispočetka je krenulo tek za vlastite potrebe. S vremenom je proizvodnja rasla, krenule su i edukacije kod već iskusnih poljoprivrednika u Austriji i danas imaju kvalitetan proizvod ovjenčan mnobrojnim nagradama i priznanjima struke.
On i njegova obitelj ove godine imaju tri i pol hektara po bučama, a urod po hektaru ove mu je godine 1200 kilograma, što je vrlo dobro.
– Prezadovoljan sam. Ulje će biti kvalitetno kao i svake godine, a ni cijena se neće mijenjati. Godinama držim istu cijenu, 20 eura za čisto bučino ulje, a za miješano 15 – zaključio je Lastavec.