U mađarskom gradu Balatonfoldvaru održana je početna konferencija projekta DRAVIS2. Projekt ukupne vrijednosti 337.942 eura, provodit će se u slijedećih 16 mjeseci, a odobren je za sufinanciranje na temelju prvog natječaja za podnošenje projektnih prijedloga u okviru IPA Programa prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2007-2013.
Cilj projekta je unapređenje sektorske suradnje u području upravljanja katastrofama kroz uvođenje inovativnih tehnologija kako bi se poboljšala zaštita prirode, okoliša i ljudskog života.
Aktivnosti će obuhvatiti izradu koncepta razmjene informacija i prekogranične suradnje u području upravljanja katastrofama, treninge o razmjeni informacija, GIS mjerenja u prekograničnom području, dvije zajedničke terenske vježbe i izradu studije sprečavanja šumskih požara.
Vodeći partner u provedbi projekta je Uprava za upravljanje katastrofama županije Somogy – SMKVI. Projektni partneri s hrvatske strane su Koprivničko-križevačka županija, PORA Razvojna agencija Podravine i Prigorja, Osječko-baranjska županija, a mađarski partneri su Uprava za upravljanje katastrofama županije Baranya – BMKVI i Nacionalno udruženje za signalizaciju i infokomunikacije – RSOE. Partneri suradnici su Državna uprava za zaštitu i spašavanje – Područni uredi Koprivnica, Virovitica i Osijek.
Ispred Koprivničko-križevačke županije i PORE konferenciji su prisustvovali zamjenik župana Darko Sobota, savjetnik župana za europske integracije Ivica Đopar, ravnateljica PORE Melita Birčić, te predstavnice PORE u projektu Gordana Kotarščak i Senada Ranilović, zapovjednik vatrogasne postrojbe Đurđevac Marijan Kicivoj, pročelnik Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Koprivnica Ivan Skec i predstavnik Državnog ureda za zaštitu i spašavanje iz Zagreba Vilboj Babić.
Konferenciju je otvorio Gyorgy Heizler, direktor SMKVI kao predstavnik Vodećeg partnera, a sve prisutne pozdravio je i glavni tajnik županije Somogy Tamas Voros.
Kratak osvrt na prvi natječaj u okviru IPA Programa prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2007.-2013. dala je Diana Rozsa, predsjednica Zajedničkog Tehničkog Tajništva iz Budimpešte i naglasila kako je projekt DRAVIS2 po kvaliteti i partnerstvu ocijenjen kao 3. najkvalitetniji projekt od ukupno 42 odobrena projekta. Diana Rozsa najavila je otvaranje drugog natječaja u okviru IPA Programa prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2007-2013., te je u okviru njega predstavila ciljeve i mogućnosti prijave projektnih prijedloga dok je aktivnosti i ciljeve u projektu DRAVIS2 predstavila Olga Ulbert, projekt menadžer ispred Vodećeg partnera.
Nakon prvog dijela konferencije održana je konferencija za novinare prilikom koje su zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Darko Sobota i ravnateljica PORE Melita Birčić dali izjave za nekoliko mađarskih i hrvatskih TV, radio i tiskanih medija o ulozi Koprivničko-križevačke županije i PORE u provedbi projekta DRAVIS2.
Ulogu Vodećeg partnera u projektu SMKVI predstavio je direktor Gyorgy Heizler dok je ulogu BMKVI predstavio direktor Gyorgy Toth. Sandor Dobai, predsjednik RSOE prezentirao je ulogu RSOE kao projektnog partnera. Zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije Darko Sobota prezentirao je Koprivničko-križevačku županiju kao partnera u projektu i njenu ulogu u provedbi projektnih aktivnosti. Zatim je Melita Birčić, ravnateljica PORE prezentirala partnerstvo PORE u provedbi projekta DRAVIS2. Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Dinko Burić prezentirao je ulogu Osječko-baranjske županije u provedbi projekta.
Voditelji radnih paketa u projektu, Olga Ulbert ispred SMKVI, Gergely Mezo ispred RSOE i Ružica Slišković Bartoloti ispred Osječko-baranjske županije prezentirali su radne pakete u projektu, kao i sve projektne aktivnosti unutar svakog radnog paketa.
Nakon završetka konferencije, održan je sastanak užeg tima projekta na kojem su definirane sve daljnje aktivnosti u projektu, rokovi i projektni zadaci svakog partnera.
Već drugi dan u četvrtak 22. travnja 2010. godine započele su konkretne aktivnosti u projektu, pa je tako održan prvi workshop na kojem su sudjelovali predstavnici svih projektnih partnera, kao i predstavnici vatrogasnih postrojbi grada Osijeka, grada Đurđevca i mađarskih partnera.
Na workhopu su ispred partnera iz Koprivničko-križevačke županije sudjelovali projekt menadžer ispred Koprivničko-križevačke županije Ivica Đopar, projektni koordinator ispred PORE Senada Ranilović, zapovjednik vatrogasne postrojbe Đurđevac Marijan Kicivoj, pročelnik Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Koprivnica Ivan Skec i predstavnik Državnog ureda za zaštitu i spašavanje iz Zagreba Vilboj Babić.
Workshop je organiziran s ciljem prezentiranja sustava upravljanja katastrofama s obje strane granice. Predstavnici županije Somogy i županije Baranya prezentirali su mađarski sustav upravljanja katastrofama, nakon čega je Vilboj Babić iz Državne uprave za zaštitu i spašavanje iz Zagreba prezentirao rad Centra 112 na državnoj i županijskoj razini u Hrvatskoj. Također je prezentirana web aplikacija razvijena u okviru projekta DRAVIS1, a koja će predstavljati temelj za razvijanje i nadogradnju buduće web aplikacije i sustava razmjena informacija u okviru projekta DRAVIS2. Jedna od tema workshopa bila je i razvijanje studije o prevenciji šumskih požara u pograničnom području, kao i GIS mjerenja koja će se održati u drugoj polovici 2010. godine.
Slijedeći workshop održat će se kroz nekoliko mjeseci u Koprivnici, s ciljem prezentiranja svih provedenih aktivnosti, kao i svih onih koje se trebaju implementirati u slijedećem razdoblju provedbe projekta.