4.2 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 23. prosinca 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
original ili generički?

Oko 75% ukupne potrošnje lijekova u svijetu čine zamjenski lijekovi, riječ je o štednji koja ne ide na štetu i račun pacijenta
O

Zamjenski lijek ima isto djelovanje, jednako je učinkovit i siguran kao izvorni , a u rezultatima liječenja nema nikakve razlike

Ne propustite

Kada umjesto originalnog (izvornog), liječnik propiše generički (zamjenski) lijek, dio pacijenata misli da se radi o nedopustivoj štednji na račun i štetu njih samih. Potpuno pogrešno razmišljanje, jer generički lijek ima isti aktivni sastojak, indikacije za primjenu, istu dozu i način primjene, kvalitetu, neškodljivost i učinkovitost kao i izvorni lijek.

Razlike mogu biti samo u sastavu pomoćnih tvari, nazivu, boji i izgledu lijeka, što nema nikakav utjecaj na liječenje. Problem nastaje u situaciji kad je već stvorena navika uzimanja originalnog lijeka, a potom uslijedi zamjena generičkim lijekom. To kod pacijenta može dovesti do neopravdanog nepovjerenja spram „novog“ lijeka.

U proizvodnji lijekova, nužna su brojna i zahtjevna prethodna ispitivanja koja iziskuju velika ulaganja i duži vremenski period s neizvjesnim završetkom. Stoga je razvoj novog lijeka privilegij samo najjačih farmaceutskih tvrtki. Generički lijek prolazi u svom razvoju jednako striktne provjere kao i originalan lijek, prije nego što proizvođač dobije licencu i dozvolu za stavljanje u promet.

Lijek mora zadovoljiti najstrože zakonske propise, a standardi za procjenu kvalitete originalnog i generičkog lijeka su isti. Na tržište se generički lijek stavlja pod zaštićenim imenom različitim od originala, ali ima dokazanu istovjetnost s originalom, ili stručnije rečeno bioekvivalentnost.

Osnovna razlika je u tome da proizvođač generičkog lijeka ne mora za potrebe registracije lijeka ponavljati skupa pretklinička i klinička ispitivanja, koja je prethodno proveo proizvođač originalnog lijeka. Time je postupak registracije generičkog lijeka značajno kraći, ali i osjetno jeftiniji, a time i sama cijena lijeka.

U današnje vrijeme kada su troškovi zdravstvene zaštite sve veći, treba težiti jeftinijem i racionalnijem liječenju, a uštede na tome su doista značajne i mogu se preusmjeriti u druge vidove zdravstvene zaštite. Dakle, kod propisivanja generičkih lijekova, riječ je o štednji, ali ne na račun i štetu pacijenta. Procjenjuje se da danas oko 75% ukupne potrošnje lijekova u svijetu čine generički lijekovi.

Zaključno, još jednom ističemo da je zamjenski lijek proizvod drugog proizvođača, drugog zaštićenog imena i drugačijeg izgleda, ali što je najvažnije – iste djelatne tvari i istog terapijskog učinka kao i izvorni lijek.

Piše: dr. Dražen Sačer, fizijatar
Tel. 048 625 033
ORDINACIJA ZA FIZIKALNU MEDICINU, REHABILITACIJU I REUMATSKE BOLESTI

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Kolegij

Župan Koren ugostio gradonačelnike i načelnike

Župan Darko Koren danas je u prostorijama Županijske uprave održao II. Kolegij gradonačelnika i načelnika Koprivničko-križevačke županije. Osvrnuo se na...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×