Ono što je za Amerikance bila zobena kaša nama su bili žganci – kukuruzna krupica ukuhana u slanoj vodi.
Kukuruz – biljka koja mi je posebno mrska u vrijeme kad svi šalju slane pusice s Jadrana, a ja sam ostala u Koprivnici opkoljenoj njenim poljima, pa im odgovaram samo “Pozdrav iz kuruze!”
Ipak, radi se o hranjivoj namirnici koju vrlo rado koristim u kuhinji, uz činjenicu da je sad sezona pečenjaka i nema ništa slađe do zagristi u klip pečenog ili kuhanog kukuruza, eventualno lagano posoljenog.
Također, omiljena nam je konzumacija još jedne vrste kukuruza, jedine koja će se pri visokoj temperaturi raspuknuti, a koja je obvezna grickalica uz film. Pogađate, radi se o kokicama koje su najčešće slane, češće obogaćene maslacom ili okusom sira, a u slatkoj varijanti čokoladom.
Kukuruz je jedan od najzastupljenijih plodova ovoga podneblja, a kukuruzno brašno i krupica najčešća namirnica koja je prehranjivala gladna usta u prošlosti. Ono što je za Amerikance bila zobena kaša nama su bili žganci – kukuruzna krupica ukuhana u slanoj vodi.
Najčešće ju jedemo s mlijekom i kiselim mlijekom, a meni najslađa varijanta je ona kad se popirja luk na masti pa se doda i stopi kiselo vrhnje. Još ako ubacite poprženi špek, pa sve prelijete preko žganaca – ma ima li išta slađe od tog starinskog težačkog jela!?
Isto tako, žganci odnosno palenta može poslužiti i kao prilog umjesto krumpira i tjestenine, kako je kukuruz, jednako tako, namirnica bogata ugljikohidratima, a uz to i vlaknima i mineralima te vitaminom B. Zgodan trik za inovaciju ovog pripostog jela je napraviti nešto gušće žgance, izliti u dublji protvan s umetnutim masnim papirom, poravnati ih te ostaviti da se ohlade i stisnu. Potom uzmite željene rezače (modlice) raznih oblika i imat ćete komadiće priloga zanimljivih oblika.
Još dva nezaobilazna tradicionalna specijaliteta kako kontinentalne Hrvatske, tako i podravskog kraja su zlevanka i kuružnjak odnosno kukuruzni kruh.
Suvremenija varijanta kukuruznog kruha uglavnom se radi od meko mljevenog kukuruznog brašna, a počesto se ono miješa i s bijelim, pšeničnim kako bi kruh bio mekši i pjenastiji. Ipak, pravi tradicionalni kuružnjak koji je vlažan i vrlo guste, zbijene teksture radi se od grubo mljevenog brašna odnosno kukuruzne krupice koja se prvo pofuri vodom.
Kukuruz šećerac danas je dostupan već skuhan i u zrnu, u limenkama ili zamrznut, a zanimljiv je i onaj u obliku mladih klipića pohranjivan u teglice. I jedan i drugi možete koristiti u raznim miješanim salatama, mladi je pogodan za kineska hrskava jela iz woka na povrtnoj bazi, popirjanima na naglo, dok će se zrnati pojaviti u popularnom tex-mex jelu Chilli con carne.
Dotaknuvši se američko-meksičke granice, mogu se nadovezati meni najdražom upotrebom šećerca u zrnu, u njihovim kremastim juhama.
Za ljubitelje malo ljućeg i pikantnijeg, savršen izbor je vrlo jednostavna meksička paradajz-juha, gdje na popirjani luk volim dodati jedan dašak Balkana, a to je koja žličica ajvara, i to po mogućnosti ljutog. Na tome se zakuha litra pasirane rajčice, posoljena, razblažene kiseline žličicom smeđeg šećera te zaljućena sjeckanom čili papričicom. Vode dodajte toliko da vam juha ostane kremaste teksture, pa u njoj djelomično usitnite limenku kukuruza, zavrtivši nekoliko puta štapnim mikserom. Poslužite razblaživši žličicom vrhnja u sredini svakog tanjura juhe i s krutonima (popržene kockice kruha) odozgo.
Još jedna američko-meksička varijanta juhe s kukuruzom, potpuna je suprotnost bilo bojom, bilo žestinom.
Na otopljenom maslacu propirjajte sitno sjeckanu glavicu luka, a kad omekša i pozlati primiješajte mu 2 ravne žličice senfa. Kad sve zamiriše i stopi se, ubacite 1-2 krumpira narezana na kockice i prekrijte vodom, posolite pa kuhajte dok krumpir ne omekša.
Dodajte 1/2 litre mlijeka i povremeno miješajte dok ne zakuha, kako se ne bi usirilo. Sve usitnite u homogenu smjesu štapnim mikserom. Dodajte polovicu od 330 g slatkog kukuruza i nekoliko puta zavrtite štapnim mikserom, tek toliko da se zrna djelomično usitne, a potom dodajte i preostali kukuruz. Ukoliko želite pojačati gustoću juhe, ovisno o tome koliko ste stavili krumpira i tekućine, možete dodati žlicu pšenične ili kukuruzne krupice. Juhu završite sa 140 ml kiselog vrhnja, svježe mljevenim crnim paprom i još soli prema potrebi te sjeckanim peršinom. Također, možete ju poslužiti s dimljenim sirom naribanim odozgo.
Sličnu juhu možete pojesti i u meksičkom restoranu, osim što su u njoj i kuhani komadići bijelog mesa piletine. Tako da, ako slučajno kuhate temeljac od kokice, slobodno ovu juhu umjesto vodom podlijevajte domaćim temeljcem, a u nju ubacite meso iz njega.
Ova je juha ponešto slična i Chowderu, gustoj ribljoj juhi koja se jede na sjeveroistoku SAD-a, u mjestima uz ocean gdje se ljudi bave ribarstvom. Chowder isto tako sadrži mlijeko, krumpir, kukuruz i krupicu, ali su u njega dodani i komadići ribe, školjkaša i/ili račića. Stoga, eksperimentirajte ;)!
P.S. Zrnca kukuruza odlična su nadopuna gotovo svim krem juhama, primjerice onoj od bundeve, od brokule i/ili cvjetače, ili pak koprivinoj. Juha od kopriva dobit će posebnan tek dodatkom koje žlice kukuruzne krupice pri kuhanju.