19.9 C
Srijeda, 22. svibnja 2024.

Podravka u Koprivnici izgubila od Leipziga i ispala iz Lige prvakinja
P

100109-penezic-mU odlučujućoj utakmici A skupine Lige prvakinja, Podravka Vegeta u subotu je na svom terenu izgubila od njemačkog Leipziga rezultatom 28:29 (12:15).

U drugoj utakmici A skupine, Viborg je na svom terenu bio bolji od Byasena rezultatom 29:22, te je potvrdio plasman u drugi krug Lige prvakinja.

Sljedeće subote Podravka gostuje u Danskoj i teoretski još može dohvatiti treće mjesto u skupini, koje donosi nastavak europskog natjecanja u Kupu kupova. Poraz od Leipziga značio je i oproštaj od Lige prvakinja, a za prolaz u drugi krug borit će se Leipzig i Byasen, koji se za tjedan dana sastaju u Njemačkoj.

A sve je moglo biti i drugačije. Da je Podravka uspjela pobijediti, bila bi „pred vratima raja“, dok bi s bodom imala dobre izglede za treće mjesto. Ovako već u siječnju može ispasti iz Europe, što će se u svakom slučaju tretirati neuspjehom.

Hrvatske prvakinje u utakmicu odluke ušle su bez Mirande Tatari i bez dovoljnog fonda natjecateljskih utakmica, dok je Leipzig bio kompletan, i u natjecateljskoj formi. U početku se igralo gol za gol, no već nakon deset minuta igre, Leipzig se prvi put odvojio na dva razlike.

Penezić je zaredala sa četiri promašaja, Zovko ju je zamijenio s Kožnjak, umjesto Šerić u napad je ušla mlada Čović. Mijenjao je domaći trener i obranu, iz 6-0 u 3-2-1, ali nije bilo pomoći, Leipzig je polako preuzimao konce igre u svoje ruke.

Opasna Müller u 24. minuti iz sedmerca je pogodila za 8:11, ista igračica u 27. pogađa za 9:13. Kod domaćih je bilo premalo raspoloženih, neke kao da nisu ni došle na utakmicu. Pokušavale su Pasičnik, Penezić i Kožnjak, no previše su griješile.

100109-jelcic-mZavršnica prvog dijela bila je loša. U 30. minuti Podravka dolazi na 12:14, no Kožnjak dobiva sumnjivo isključenje, a Rösler u posljednjoj sekundi zabija „cepelin“ za 12:15.

Zovko je drugo poluvrijeme otvorio sa Žderić na vratima, ali Leipzig opet odlazi na +4, u 36. minuti bilo je 14:18. Tada Podravka radi seriju od 4:0 i izjednačava rezultat, a gostujući pivot Urne dobiva treće isključenje i crveni karton.

Publika se nadala velikom preokretu, koji se ipak nije dogodio. Njemice su nastavile igrati u visokom ritmu, sa čvrstom obranom koju je predvodila iznimno raspoložena golmanica Schülke. Leipzig je ponovno vodio i sa četiri gola razlike, a tračak nade ukazao se u 58.minuti, kad je Penezić zabila za 27:28.

Leipzig je iskoristio napad, Müller je zabila za 27:29, ubrzo Kožnjak smanjuje na 28:29. Gošće potom ne koriste napad, i Podravka ima priliku za izjednačenje. Međutim, iskusna Cvita Pasičnik bacila je loptu napamet, u aut, i tu je bio kraj.

Da je Podravka stigla do remija, imala bi pet bodova i velike izglede za plasman u Kup kupova, bez obzira na ishod gostovanja kod Viborga, jedino joj ne bi odgovarao remi Leipziga i Byasena. Ovako je za nastavak europske priče ostala tek teorija, uz obvezni pozitivni ishod na gostovanju kod europskog prvaka.

Šteta, propuštena je velika prilika, no to je Podravkina realnost. Koprivničanke imaju kadar u kojem nema previše iskusnih igračica, i kad jedna ili više njih imaju slab dan, teško se može očekivati dobar rezultat u Europi.

LIGA PRVAKINJA, 5. KOLO

PODRAVKA VEGETA – LEIPZIG 28:29 (12:15)

100109-koznjak-mKOPRIVNICA – Sportska dvorana Gimnazije Frana Galovića. Gledatelja 1.600. Suci: Michael Johansson i Jasmin Kliko (Švedska). Delegat EHF-a: Marek Szajna (Poljska).

PODRAVKA VEGETA: Žderić (8), Jelčić (6+1); Čović, Vukojević, Kožnjak 5, Pongrac, Beljo, Petković 2, Zebić 1, Gaće 1, Dragišić, Poljak, Šerić, Pasičnik 9(2), Penezić 10(1). TRENER: Zdravko Zovko.

LEIPZIG: Schülke (17+1), Plöger; Ommundsen 1, Holmgren 1, Ulbricht 1, Augsburg 6, Daniels, Eriksson 1, Kudlacz 3, Rösler 5, Wiren, Müller 10(3), Urne 1. TRENER: Heine Jensen.

SEDMERCI: Podravka Vegeta 4(3), Leipzig 4(3).

ISKLJUČENJA: Podravka Vegeta 8 min. (Zebić 2+2, Kožnjak, Penezić), Leipzig 12 min. (Urne 2+2+2, Ulbricht, Holmgren, Müller).

CRVENI KARTON: Urne (41 – treće isključenje).

IGRAČICA UTAKMICE: Katja Schülke (Leipzig).

LIGA PRVAKINJA, SKUPINA A, 5. KOLO: Viborg – Byasen 29:22, Podravka – Leipzig 28:29.