4.2 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 23. prosinca 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -

PORA omogućila jedinicama lokalne samouprave povlačenje 4,9 milijuna kuna u 2013. godini
P

Ne propustite

Razvojna agencija Podravine i Prigorja proteklih je tjedana bila prozivana kroz medije kako ne može ispuniti sva očekivanja pojedinih jedinica lokalne samouprave. Tim je povodom ravnateljica te ustanove Melita Birčić odlučila izložiti neke od važnijih djelatnosti kojima su se bavili protekle godine, kao i pojasniti područje djelovanja agencije.

– PORA-u je osnovala Koprivničko-križevačka županija i odlukom Županijske skupštine je kao takva institucija od posebnog interesa Županije. Isto tako, PORA je upisana u upisnik regionalnih koordinatora te obnaša funkciju regionalnog koordinatora za područje naše županije, čije su aktivnosti regulirane pravilnikom i Zakonom o regionalnom razvoju – uvodno je istaknula Birčić.

Dodala je kako su u početku aktivnosti PORA-e bile usmjerene samo na poticanje poduzetništva, dok su se naravno procesi počeli mijenjati, agencija se njima prilagođavala i to sukladno statusu regionalnog koordinatora.

– Ono što smo zapravo radili i prijašnjih godina, a možda s posebnim naglaskom na prošlu godinu, je izrada naših strateških razvojnih dokumenata, od županijske razvojne strategije, strategije razvoja ljudskih potencijala, strategija razvoja LAG-e, a PORA je bila koordinator i član radne grupe u timu sa županijskim pročelnicima. I u ostalim institucijama smo sudjelovali u izradi svih ovih dokumenata i to bez angažiranja vanjske pomoći – napomenula je ravnateljica PORA-e.

Naglasila je da su isto tako uključeni i proces na nacionalnoj razini koji je u tijeku.

– Riječ je o vrlo sveobuhvatnom procesu programiranja dokumenata, koji će biti osnov za povlačenje strukturnih fondova za buduće programsko razdoblje. Sudjelujemo i u radu tih tematskih radnih skupina i to je izuzetno zahtjevan posao, za kojeg treba vremena, ali i resursa. U tijeku je i proces programiranja prekograničnog programa Mađarska – Hrvatska, koji će biti vrijedan oko 55 milijuna eura za buduće programsko razdoblje, a i tu smo član radne grupe – kaže Birčić, dodajući kako su svi ovi strateški dokumenti preduvjet za buduće povlačenje EU sredstava.

Osim toga, u PORA-i provode i programe Ministarstva regionalnog razvoja. Kada je riječ o programu koji se odnosi na jačanje konkurentnosti gospodarstva, ravnateljica je istaknula kako su i potpisnici sporazuma za korištenje tehničke pomoći (među prvima u zemlji) za dva velika regionalna projekta. Jedan od njih je Regija digitalnih muzeja, čija je ukupna vrijednost za cijelu SZ Hrvatsku (šest županija i Grad Zagreb) 331 milijun kuna. Tehnološki parkovi drugi je od tih projekata, a on obuhvaća Koprivnicu i Križevce. Iz osnova tog sporazuma ti isti gradovi ostvarili su i konkretna financijaska sredstva – Grad Koprivnica oko 74.000 kuna za izradu idejnog rješenja, a Grad Križevci preko 800.000 kuna za projektnu dokumentaciju, ali i razradu projektne ideje kao i potrebnu post-benefit analizu.

– Sudjelovali smo u provedbi podprograma II Ministarstva regionalnog razvoja, po čijoj je osnovi odobreno osam projekata, šest općina, za izradu tehničke dokumentacije ukupne vrijednosti 1,2 milijuna kuna. Vodili smo program i edukaciju u smislu edukacije za priremu i provedbu EU projekata te smo održali 15 seminara na kojima je sudjelovalo oko 250 polaznika – istaknula je Birčić iz provedenih aktivnosti.

Dodala je i kako su, kada pričamo o povlačenju EU fondova, sve ove aktivnosti utkane u sve institucije i jedinice lokalne samouprave s područja naše županije.

– Jer da bi se projekt pripremio, on zahtjeva prije svega partnerski pristup i ne možemo dislocirati instituciju od institucije ili jednu lokalnu samoupravu od druge. Uvijek je to sinergija svih koji moraju manje više zajednički nastupiti, odnosno morat će i sve više tako pristupati projektima, jer samo će takav partnerski pristup i sinergija biti preduvjet za uspjeh povlačenja sredstava – najavljuju iz PORA-e, iz koje su samo prošle godine pružali tehničku i stručnu pomoć općinama i gradovima na osnovu kojih su oni ostvarili 2,3 milijuna kuna.

Isto tako, Birčić je napomenula kako kada spominjemo ruralni razvoj, je svima poznat projekt LAG Podravina, čija je inicijativa trajala dvije i više godina, a krenula je od Grada Đurđevca.

– Mi smo inicijativu realizirali prošle godine, naravno nikad neću reći da smo sami, ali smo odradili tehnički i stručni dio te povukli tu cijelu priču. LAG Podravina je registriran, napravili smo strateški dokument, na IPARD program smo kandidirali taj isti LAG te dobili 900.000 kuna i otvorili dva radna mjesta te isto tako stvorili pretpostavke za provedbu mjera ruralnog razvoja na području 16 jedinica lokalne samouprave u našoj županiji – istaknula je ravnateljica.

Izdvojila je i kako valja naglasiti da se u PORA-i svakodnevno radi s poduzetnicima te da je u posljednje četiri godine organizirano preko 70 seminara za više od 1.200 sudionika, koji su besplatni za njih. Izdali su i vaučere poduzetnicima za besplatne konzultanske usluge, koordinirali su i provodili projekt jačanja investicijske klime, čime je Županija stekla certifikat prijateljske regije za ulaganje.

– Isto tako, proveli smo projekt E-poslovanje za naše poduzetnike, održali 15 seminara za 315 polaznika i samo ću se osvrnuti na ukupno 17 projekata iz EU fondova pretežito iz prekogranične suradnje, ukupne vrijednosti 4,4 milijuna eura, ali isto tako u okviru tih projekata smo organizirali niz seminara i radionica za sve ciljane skupine na području županije – sažela je Birčić, dodavši kako možda sve ovo nije direktno vidljivo financijski, ali je jedna dodana vrijednost za sve sudionike koje su educirali te jačali kapacitete i pripremali ih zapravo za ono što predstoji, odnosno što je sada tu, a to su EU fondovi.

Ravnateljica je posebno naglasila, a vezano uz proračun agencije, kako je uvijek 25 posto sredstava od ukupnog proračuna iz vanjskih izvora, znači sufinancirano s osnova uspješnog kandidiranja na EU projekte, nacionalne fondove i sredstva ministarstava na koja mogu kandidirati za sredstva.

– Na kraju da sublimiram, samo u prošloj godini uz našu stručnu i tehničku pomoć, jedinice lokalne samouprave su ostvarile oko 4,9 milijuna kuna konkretnih sredstava, koje su dobile i povukle, a uz besplatnu edukaciju i pomoć za sve ciljane skupine – završila je Birčić.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Mjere sigurnosti

Koliko su sigurne naše škole? Provjerili smo kontrolira li se ulazak, zaključavaju li vrata i što će se mijenjati

Tragičan događaj u Zagrebu, u kojemu je 19-godišnjak u školi u Prečkom usmrtio nožem jednog učenika, ranio više njih...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×