Grad Križevci, kao grad koji uključuje građane, kreće s provođenjem novog projekta naziva Living Streets kojim će se “oživjeti” nekoliko ulica u gradu, a kojeg financira Europska inicijativa za klimu.
Projektom će se u pet stambenih blokova, kroz suradnju sa stanarima zgrada, definirati programi i potrebe te omogućiti prostor za druženje, upoznavanje i razonodu stanara.
Tako je danas u Gradskoj upravi održan radni sastanak predstavnika Grada Križevaca i Križevačkog laboratorija inovacija za klimu oko provedbe novog projekta grada pod nazivom EUKI Living Streets.
Riječ je o projektu kojim će se u sljedećih šest mjeseci “oživjeti” pet stambenih blokova u gradu i to u ulicama Frana Gundruma, Stjepana Radića, kralja Tomislava, Matije Gupca i Petra Zrinskog. U ovim kvartovima živi oko dvije tisuće građana koji nemaju svoja dvorišta u kojima bi provodili vrijeme na otvorenom i u druženju pa će ovim projektom kvartovi u kojima žive postati dvorište i prostor za druženje, upoznavanju te razonodu svih stanovnika tih ulica.
Naime, Grad Križevci je prošle godine, uz Poreč, odabran na Javnom pozivu udruge Terra HUB za provedbu eksperimenta živih ulica u sklopu projekta EUKI Living Streets, vrijednog 20 tisuća eura, kojeg financira Europska inicijativa za klimu (eng. European Climate Initiative) njemačkog Saveznog ministarstva za okoliš, zaštitu prirode i nuklearnu sigurnost. Projekt provodi europsko udruženje energetskih gradova – Energy cities u partnerstvu s organizacijama Terra HUB iz Hrvatske, Oeste Sustentavel iz Portugala i Sustainable City Network iz Grčke.
Cilj provedbe projekta Living Streets je eksperimentirati s intervencijama u javnom prostoru kako bi privremeno stambene blokove transformirali u održivo mjesto po
mjeri građana, su-kreirati s građanima intervencije u javnom prostoru i organizaciju događanja, olakšati lokalne inicijative odozdo prema gore na području urbanog planiranja, uključujući održivu mobilnost, te suradnjom s građanima donositi bolje gradske politike u urbanom planiranju.
Nakon početnog sastanka, slijedi sastanak s predstavnicima stanara s kojima će se razgovarati o potencijalima stambenih blokova, programima i mogućim akcijama.
Naime, godine 2013., stanovnici dviju ulica u Gentu u Belgiji odlučili su privremeno pretvoriti svoje ulice u prekrasno zeleno mjesto susreta svojih susjeda, ukloniti promet automobila na nekoliko mjeseci i pratiti što će se dogoditi. Tako je nastao projekt Living Streets-Žive ulice. U međuvremenu, koncept Living Streets pokrenuo je maštu stotina građana i ostvario više od 50 Živih ulica u samom gradu Gentu te nadahnuo mnoge druge gradove da slijede njegov primjer. Među njima su se našli i Ivanić-Grad i Zadar.