Posebno apeliram da se ne približavaju ograđenom području jer se virus može prenijeti na odjeći ili cipelama i tako zaraziti domaću perad. No naglašavam da ovaj virus ne prelazi na ljude, tako da nije potrebno dizati paniku – kazuje Juršetić.
Do sada je na Šoderici od ptičje gripe uginulo 30-tak labudova, virus se nije proširio van zone, a od njega ugibaju samo labudovi.
– Do sada smo sve slali na analizu u Centar za peradarstvo, no sada više za tim nema potrebe, tako da samo makivamo uginule – rekao nam je veterinar Ratimir Juršetić.
Napomenuo je kako su brzom intervencijom uspjeli gripu zadržati samo na tom području te nije došlo do zaraze domaće peradi, koja bi se u tom slučaju morala eutanizirati.
– Divlje ptice se ne eutaniziraju, tu priroda odradi svoje. Prostor gdje su labudovi je ograđen trakom i stavljeno je upozorenje da im se ne prilaze i da ih se ne hrani. Nadležne službe ih daju hranu dva puta na dan, tako da nisu gladni – kazuje Juršetić.
Apelirao je na građane da se pridržavaju svih uputa koje je uz njegovu pomoć izdao županijski stožer za civilnu zaštitu.
– Posebno apeliram da se ne približavaju ograđenom području jer se virus može prenijeti na odjeći ili cipelama i tako zaraziti domaću perad. No naglašavam da ovaj virus ne prelazi na ljude, tako da nije potrebno dizati paniku – zaključuje Juršetić.