Od iduće godine uvode se fiskalne blagajne, koje bi trebale osigurati da se promet naplaćen u gotovini, odmah evidentira i u Poreznoj upravi. U provođenju ovoga zakona prvi su na redu ugostitelji.
Tako će se račun koji se izda u kafiću, automatski bilježiti u Poreznoj upravi, s ciljem da se ne mogu bilježiti lažni prihodi i sakriti izdani računi. Naime, u državi 20.000 ugostitelja prijavljuje dnevni promet od samo 100 kuna, što Vlada smatra nemogućim.
– Zakon se uvodi zbog visoke razine porezne utaje i niskog evidentiranja ostvarenog prometa. Šteta za državni proračun od neizdavanja računa ili izdavanja lažnih računa je iznosile su od 600 milijuna do milijardu kuna godišnje – rekla je za Glas Podravine Željka Bućan, pročelnica županijske Porezne uprave.
No, iako će se fiskalizacija vrlo brzo početi provoditi, koprivnički ugostitelji nisu obavili sve pripravne radnje, a nisu ni sigurni kako će sve to funkcionirati.
Tomislav Šitum, vlasnik koprivničkog Rooster Puba kaže da za sada o tome nema neko mišljenje.
– Kad to počnemo provoditi, onda ćemo vidjeti je li ovo uspješan zakon ili ne – zaključio je on.
Mirjana Šeb Čižmešija, vlasnica restorana Klas i predsjednica CEH-a koprivničkih ugostitelja, rekla nam je da im preostaje samo ispoštivati zakon te da vjeruje da su ugostitelji to shvatili ozbiljno.
– Ako ćemo prema tome zakonu biti svi jednaki, onda je to u redu, jer sad postoje velike razlike od grada do grada, a na mnogim i turističkim mjestima gdje je puno veći promet nego kod nas se nisu izdavali valjani računi – kaže ona.
Internetsku vezu, koju moraju osigurati do 1. siječnja većina koprivničkih kafića ima, a još moraju prilagoditi naplatni uređaj za korištenje programske podrške za elektroničko potpisivanje računa i nabaviti digitalni certifikat te prilagoditi sadržaj računa.
Mogu koristiti i postojeću opremu uz nadogradnju, a maksimalni trošak će prema Poreznoj upravi biti 4500 kuna, što za njim nije mala cifra.
– Taj će trošak, kada povučemo crtu biti i do 1000 eura i mnogi domaći ugostitelji to neće moći podnijeti. Koliko sam čula od vlasnika, mnogi će se manji kafići u Koprivnici pozatvarati, što automatski znači i gubitak radnih mjesta – kazuje Čižmešija. Ukoliko se pak ugostitelji ne pripreme, inspektori će zatvoriti objekt, sve dok se ne provedu mjere zakona. Osim toga, vlasnike čekaju vrlo visoke kazne, od 1 000 pa čak do vrtoglavih 500 000 kuna.
– Ukoliko zakon nalaže fiskalnu blagajnu, tako ću i postupiti. Troškovi će biti vrlo visoki, no manji nego kazne – rekla je vlasnica popularnog kafića u Koprivnici.
Kako piše Dnevno.hr, a može se čuti među ugostiteljima općenito, u najgore će vrijeme, oko Božića i Nove godine, oni morati nabavljati fiskalne blagajne, uvoditi internetske veze, na čije će se priključke također morati čekati, uglavnom, sve će se raditi, kažu, na brzinu. – Nisam luda za dodatnim troškovima, ali dobro je što će svi biti jednaki. Zaboljelo me kada sam čula kako je netko visoko rangiran rekao da su ugostitelji krali. Pitam se o kojim krađama možemo govoriti mi na kopnu, gdje nema turista, uza sve troškove, marže, cijenu toplog obroka i djelatnika koje plaćamo – objašnjava nam M. Š. Čižmešija.
Koprivnički će ugostitelji sve o fiskalnim blagajnama moći saznati 7. prosinca, kada će se prema riječima pročelnice Bućan, u Gradskoj vijećnici održati predavanje za sve one koji će morati provoditi fiskalizaciju.
Ujedno, od 1. siječnja 2013. godine će se početi primjenjivati snižena stopa PDV-a, od 10 posto, za usluge pripremanja hrane i obavljanje usluga prehrane u ugostiteljskim objektima. Sniženu stopu PDV-a ugostitelji neće imati za žestoka pića, ali će ta stopa biti za bezalkoholna pića, vina i pivo.
No, zato će kazne za velika odstupanja ići i do pola milijuna kuna, a one su predviđene i za građane, do 2.000 kuna platit će oni koji trgovinu ili kafić napuste bez računa.
Od obveze fiskalizacije prometa gotovinom izuzete su samo djelatnosti koje se mogu kontrolirati na drugi način. To su primjerice prodaja karata ili žetona u putničkom prometu, ulaznica, prodaja na tržnicama, prodaja novina i dnevnog tiska, vlastitih poljoprivrednih proizvoda.
Uvođenje fiskalizacije je podijeljeno u tri faze, a prvi su na redu ugostitelji i srednje veliki poduzetnici, od travnja fiskalne blagajne se uvode kod trgovaca i u slobodnim zanimanjima, a od srpnja na red dolaze i svi ostali obveznici fiskalizacije.