Nakon groznih fotografija iz Skloništa za pse Ottova kućica kraj Koprivnice, koje su zahvaljujući volonterkama iz Udruge za zaštitu životinja Argus u kratkom roku stigle na stranice hrvatskih medija, čelnici Veterinarske stanice Koprivnica optužili su članice udruge Argus da izvlače korist švercanjem pasa u Njemačku.
Kako bi osobno opovrgla takve navode, u Koprivnicu je u subotu doputovala Anita Kuhn, predsjednica njemačke udruge Fellkinder in Not koja spašava pse iz koprivničkog skloništa. U tom posreduje udruga Argus, čiji volonteri su pse u skloništu slikali i oglašavali kako bi im bilo moguće pronaći udomitelje.
Na susret s Anitom Kuhn bio je pozvan i voditelj Skloništa Ratimir Juršetić, ali se nije odazvao. Stoga je Anita Kuhn izjavu za medije dala ispred zaključanoga Skloništa u koje je pred nekoliko dana volonterkama Argusa zabranjen ulaz.
– Mi smo registrirana udruga koja udomljuje pse, a isključivo pokrivamo veterinarske troškove kad pse treba liječiti. Psi iz ovoga Skloništa uglavnom izlaze u jako lošem stanju, a to sve jako puno košta. Mi kao registrirana udruga dobivamo i dobrovoljne priloge za pomoć, na svojoj stranici objavljujemo slike tih pasa, prije i poslije udomljenja, i ti psi izgledaju sasvim drugačije nakon udomljavanja. Sve udomitelje provjeravamo prije udomljavanja, a isto tako odlazimo i u naknadnu kontrolu. Za sve pse imamo ugovore o udomljavanju, a apsolutno nikada udruzi Argus nisam donirala nikakav novac, nikada nisam od udruge Argus kupovala pse, niti sam imala iskustva da su od mene tražili novac – rekla je Anita Kuhn, a njene je riječi preko mobitela prevodila odvjetnica Tamara Klaić Stetter.
U Njemačkoj su usluge veterinara vrlo kvalitetne, ali su i skupe. Psi koji dođu iz Koprivnice često se hospitaliziraju kako bi bili izliječeni do kraja.
– Primjerice, za psa Gizma veterinar je potvrdio da je zdrav, ali po dolasku u Njemačku vrlo brzo se pokazalo da to nije niti blizu istini te je za liječenje Gizma bilo potrošeno jako puno novaca koje je udruga Fellkinder in Not prikupila javno, donacijama, što se može i provjeriti na našim internet stranicama. Samo prvi račun iznosio je 3.332,02 eura, Gizmo još uvijek nije izliječem, a troškovi su danas blizu 5.000 eura. To je samo jedan od primjera koji pokazuje koliko su veliki troškovi udruge koji se izdvajaju samo za liječenja pasa te nema govora o tome da je ikakav novac Udruga Fellkinder in Not davala udruzi Argus.
Tko zapravo izvlači profit?
Anita Kuhn nada se daljnjoj suradnji sa Skloništem, no žali se kako će ona biti otežana ukoliko će volonterima i dalje biti zabranjen ulaz. Također se nada da će moći dobiti pse za koje su ranije dogovorena udomljenja, jer u subotu zbog nedolaska voditelja Skloništa to nije bilo moguće realizirati.
Jelena Grotić iz Udruge Argus također je reagirala na optužbe iz Veterinarske stanice Koprivnica da udruga izvlači korist švercanjem pasa u Njemačku.
– Doktor Juršetić tvrdi da smo se mi okrenuli protiv njega u onom trenu kad je on htio zaustaviti naš šverc pasa, što uopće nije točno. Kao prvo, mi pse ne švercamo. Fellkinder in Not je Udruga registrirana u Njemačkoj, koja udomljava pse iz našeg skloništa preko svojih ugovora. Neke udomljuje na privatna čuvanja, a neke na stalni boravak, i sve to ide preko ugovora. Iako su nam svi ti ugovori dostupni, mi te papire dosad nismo tražili jer smo s njima išli na povjerenje, dobivali smo sve fotografije paa udomljenih u Njemačkoj. Međutim, glupo je tražiti da netko takve ugovore stavlja na internet, jer mi ne možemo i ne smijemo nečije osobne podatke davati u javnost. Mi nikakav novac za pse nismo dobivali, a na nekim psima rađeni su određeni veterinarski postupci poput cijepljenja protiv zaraznih bolesti, što ne plaća Grad Koprivnica, pa su to članice Fellkinder in Not plaćale same, preko računa Veterinarske stanice Koprivnica. Plaćale su sterilizacije, a isto tako i frontline ampulu za svakog psa koji izlazi iz skloništa, kao i vađenje i testiranje krvi da se vidi da su psi zdravi – rekla je Jelena Grotić.
Ima li nade da priča ipak ode u pozitivnom smjeru?
– Napravit ćemo online peticiju kojom ćemo tražiti potpise ljudi da se u Koprivnici osnuje gradsko sklonište, kao što primjerice u Zagrebu postoji azil Dumovec. To je čak i jeftiniji način zbrinjavanja napuštenih životinja, jer će Grad izdvajati točno ona sredstva koja se za životinje troše, a ovako oni izdvajaju za nečiji profit. Mislim da bi ovo bila humanija i vjerojatno jeftinija solucija, osim izgradnje samog azila, ali vjerujem da za Grad Koprivnicu to ne bi trebao biti problem s obzirom da smo u novinama pročitali da izdvajaju 429.000 kuna godišnje za te pse. A tu su još i sredstva koja izdvajaju Bjelovar, Đurđevac, Križevci, Pitomača plus dvadesetak općina. To su dosta veliki novci za to da se događaju takve stvari da psi jedu jedni druge i da se o njima ne vodi briga. Nebrojeno puta su oni došli u Njemačku užasno bolesni, i od tada se i udruga Fellkinder in Not brine da psima stavljamo ampule i da im oni dođu u redu. Doniraju nam tablete protiv parazita, tako da oni na neki način i pomažu Veterinarskoj stanici, tako da mi nije jasno kako je došlo do toga da se nas optuži da mi uzimamo neki novac – zaključila je Jelena Grotić iz udruge Argus.
SLUŽBENA STRANICA UDRUGE FELLKINDER IN NOT