Sretno Valentinovo onima koji ga slave, a onima koji su možda razočarani u ljubavi – više sreće drugi put! Bude li ga. Sudeći po podacima Državnog zavoda za statistiku, nije zanemariva vjerojatnost, okrunite li vezu brakom – da zajednički život neće potrajati.
U Koprivničko-križevačkoj županiji u 2022. godini sklopljeno je 456 brakova, a razvedeno je njih 149. Dakle, svaki treći završi na kraju neslavno. No, što bi rekli tek žitelji Karlovačke županije? Tamo se na 1000 sklopljenih brakova rastavi njih gotovo pola – 456!
Kako se mijenjaju generacije, pada broj crkvenih brakova, a raste onih građanskih. Mijenjaju se i zahtjevi, očekivanja pa i tolerancija u bračnim vezama. Stoga ne začuđuje da je prosječno trajanje brakova razvedenih u 2022. godini bilo nešto više od 15 godina.
Na interaktivnoj karti DZS-a možete i sami pogledati podatke o broju brakova. Isto tako i o udjelu vjerskih prema građanskim brakovima. Naša županija još uvijek nije “prebacila” u korist građanskih pa je udio vjerskih 53,7 posto. U šest županija broj građanskih brakova već je u vodstvu, a mnoge su županije poput naše na granici. Najveći udio vjerskih brakova bio je u Ličko-senjskoj (63 posto), a najmanji u Istarskoj županiji (38,1 posto).
Mijenjaju se i životne navike pa tako sve kasnije ulazimo u brak, shodno tome sve kasnije imamo djecu. Prema podacima statističara prosječna starost udavača u 2022. godini bila je 29,3 godine, a ženika 31,7 godina. Usporedno s tim raste i dob žena u kojoj po prvi put postaju majke, a to je otprilike 29,6 godina. Prije točno 50 godina prosječna dob u kojoj su žene prvi put postale majke bilo je 22,6 godina.
Čini se kako ljubav ipak ima vijek trajanja. No, ipak ne za sve i nikako ne bismo preporučili mjere predostrožnosti u vidu izbjegavanja brakova. Kako biste ipak bili sigurniji dobro razmislite dok je još vrijeme i upoznajte svog potencijalnog životnog partnera. A, svađica je uvijek bilo i bit će – nisu razlog za brzanje s nepromišljenim odlukama.