Nakon što je završio prirodoslovno-matematičku gimnaziju u Koprivnici, 19-godišnjeg Alena Trgovčevića potraga i želja za ostvarivanjem najkvalitetnijeg obrazovanja odvela je u danski grad Aarhus gdje je upisao fakultet Business Academy Aarhus, a odabrao smjer Chemical and Biotechnical Science, odnosno kemijske i biotehničke znanosti.
Velikom pothvatu prethodila su dva jednostavna događaja; prijatelji su mu donijeli letak s Interlibera o studiranju vani, a prisustvovao je i gimnazijskom predavanju na istu temu.
– Odlučio sam se prijaviti na stranicu University Admission i vidjeti što se sve nudi u Europi jer mi se stvarno nije dalo studirati tu, primjerice u Zagrebu. Smatram da se u zemljama Europe, kao što je Danska, nudi puno više nego u Hrvatskoj – rekao je Alen.
Ovog ponedjeljka započela je realizacija njegove velike odluke i promjene, a na uvodnom predavanju profesori su nekoliko puta ponovili kako je ondje sve opušteno i ležerno.
Osim što profesore mogu zvati prvim imenom, za razliku od situacije na većini hrvatskih fakulteta, grupe su manje, primjerice u Alenovoj je grupi 25 studenata.
Nalazi se u internacionalnoj grupi, u kojoj je i pet Danaca, a bez obzira na razlike u materinskom jeziku, profesori ih sve jednako tretiraju.
– Ono što se bitno razlikuje od hrvatskih fakulteta je to što je tu semestar podijeljen na dva jednaka dijela: teorijski i praktični. Imamo samo tri predmeta po semestru, a od ispita dva modula koji samo pokazuju koliko znamo te jedan praktični ispit na kraju semestra koji nam daje ocjenu za taj semestar. Još jedna od razlika je ta da imamo pravo samo tri puta polagati ispit, a ako se treći put ne položi škola će vas ispisati – objašnjava Alen razlike između hrvatskih i danskih fakulteta.
U Aarhusu je malo više od tjedan dana, a za put se spremio u zadnji tren jer je dane prije odlaska uložio u zarađivanje novca za boravak u Danskoj.
– Od svega je zapravo najvažnije imati dosta novaca za prva dva-tri mjeseca. Dosta se dugo mora čekati na radnu i boravišnu dozvolu, a nakon toga još se čeka i na njihovu žutu karticu bez koje zapravo ništa ne možeš. Nakon što ona dođe i nakon što student pronađe posao i prijavi se za stipendiju, bez problema može zarađivati i do 15.000 kn mjesečno, što se u Hrvatskoj nikako ne može ostvariti. Od toga 5.000 ode na troškove stana i hrane – rekao je Alen.
Odlazak u daleki grad za njega je predstavljao pozitivno uzbuđenje jer kako kaže, maknuo se od poznate okoline i zavirio u neotkrivene dijelove Europe.
– Meni je bilo super, od samog leta avionom do obilaska Kopenhagena i Aarhusa, jedno odlično iskustvo koje bih svakako preporučio svima – otkrio je Alen.
Prvi dojmovi su, kaže, fenomenalni.
– Aarhus je jako lijep grad i ljudi su simpatični. Pomoći će ti kad god nešto zatrebaš. Jedina stvar koju nikad neću razumjeti je to da je kava 40 kuna – ispričao je Alen i dodao kako se trenutno nalazi na stanu kod prijatelja koje je upoznao prije tjedan dana, što dokazuje njihovu ljubaznost i spremnost na pomoć.
Od početka rujna odlazi u vlastiti stan koji mu je omogućen u suradnji s agencijom za smještaj studenata.
Roditelji i prijatelji bili su mu konstantna podrška. Iako im je zadnjih dana njegovog boravka u Koprivnici bilo teško, više od svega žele da Alen ispuni svoje snove.
Od četiri godine preddiplomskog studija, četvrti i peti semestar rezervirani su za stažiranje kad je za Alena, ako u Danskoj ne pronađe tvrtku u kojoj bi to mogao odraditi, moguć povratak u Hrvatsku.
Bez obzira na to, želio bi ostati u Danskoj jer smatra da je život ondje daleko bolji od onoga u Hrvatskoj.