Sandra Sinjeri, sanacijska upraviteljica koprivničke bolnice, objasnila je da se epiduralna rodiljama ne može pružiti, jer nemaju dovoljan broj anesteziologa.
Buduće majke i trudnice ovih su dana na Facebook grupi Mame KC pokrenule poveću raspravu o tome pruža li koprivnička bolnica mogućnost dobivanja epiduralne anestezije prilikom poroda. Pitanje je postavila mlada trudnica, a u mnoštvu komentara žene su izrazile nevjericu jer im ništa neće olakšati porođajnu bol te se pitaju hoće li morati na porod u Zagreb ili Varaždin.
Sandra Sinjeri, sanacijska upraviteljica koprivničke bolnice, objasnila je da se epiduralna rodiljama ne može pružiti, jer nemaju dovoljan broj anesteziologa.
– Iz bolnice je tijekom posljednjih godina u inozemstvo otišlo šest anesteziologa. Trenutno ih imamo osam, a od toga četiri na specijalizaciji – objasnila je ona.
Ako je anesteziolog slobodan, tj. ne radi na nekom zahvatu, on bi teoretski mogao rodilji dati epiduralnu, no S. Sinjeri kaže da ne žele posao raditi polovično.
– Ili ćemo imati mogućnost epiduralne ili nećemo. Može se dogoditi da ju žena dobije pa anesteziolog mora na neku hitnu operaciju i ne može ju ponoviti, tako da to nema smisla – kazuje ona.
Tijekom svibnja 2012. godine, u koprivničku bolnicu je uvedena epiduralna i rodilje su je mogle dobiti u bilo koje vrijeme, a ukinuta je u listopadu 2014. godine.
– U periodu od 2,5 godine učinili smo 41 epiduralnu anelgeziju. S obzirom na broj anesteziologa koji su izvodili postupak, ispada da je svatko ponaosob učinio u prosjeku dva postupka u godinu dana, što smatramo da je nedovoljno da bi njime suvereno vladali – smatra Sinjeri.
Zaključila je kako je za kvalitetno obavljanje te usluge potreban veći broj anesteziologa, koji bi bili dostupniji i ginekolozima i rodiljama, a koje bolnica na žalost nema.
Poznati koprivnički ginekolog Goran Bojanić objasnio je da je pružanje epidurane kompliciran zahvat jer se mora ući u takozvani epiduralni sloj u području križa te zahtijeva određenu vještinu.
No s educiranim anesteziologom, to je izrazito sigurna tehnika koja se već puno godina primijenjuje u cijelom svijetu i jako se dobro podnosi.
Objasnio je da u potpunosti ublažava bol te ne utječe na brzinu poroda.
– U inozemstvu je to standard. Trebamo ženama biti na usluzi i pomoći, a ne otežati porod – mišljenja je Bojanić.
Objasnio je i da je prilikom carskog reza moguće dobiti spinalnu ili opću ansteziju. Tijekom spinalne, rodilja je budna te ne osjeća donji dio tijela.
-Ako je riječ o hitnom zahvatu, ide se na klasičnu, a u protivnom je spinalna svakako bolji izbor, jer je manji šok i za ženu i za dijete – tvrdi Bojanić.
A sve više žena posljednjih godina odlazi na porod u Varaždin te su tamo tijekom 2015. godine rodile 44 žene iz Koprivničko-križevačke županije.
– Svaka pacijentica prema medicinskoj indikaciji dobije svaki indicirani medicinski zahvat tijekom 24 sata. Ako su anesteziolozi angažirani u operaciji ili kirurškom šoku, a rodilja treba dobiti epiduralnu, onda će anesteziolozi dovršiti zahvat koji je u tijeku, što ne znači da rodilja neće dobiti epiduralnu analgeziju, ali nešto kasnije – rekla je Aleksandra Špoljarić, šefica varaždinske ginekologije.
Dodala je da se svi zajedno zalažu za humanizaciju poroda i poštivanje rodilja i njene bliske pratnje u porodu.