Udruga KOPRIVA – Koprivnička inicijativa volontera i aktivista mlada je nevladina, nestranačka i neprofitna organizacija osnovana i registrirana 2012. godine, koja broji 20-ak članova. Rado će primiti sve zainteresirane za zajedničko djelovanje za opće dobro, a podržava svaku pozitivnu ideju i incijativu, kako svojih članova, tako i drugih organizacija u skladu s vizijom i misijom udruge.
U svom dosadašnjem radu članovi te mlade udruge su proveli već brojne programe i aktivnosti od kojih ističu radne akcije čišćenja i uređenja skloništa za napuštene pse “Ottova kućica”, lokalne volonterske akcije čišćenja okoliša Zelena čistka, akciju čišćenja u sklopu nacionalne kampanje „Hrvatska volontira 2013.”, program tematskih kreativnih radionica i prigodne humanitarne prodaje izrađenih rukotvorina, manje humanitarne akcije za pomoć obiteljima lošeg imovinskog i socijalnog statusa, program multimedijalne produkcije kojim nastojimo medijski objektivno popratiti značajne sadržaje i zbivanja na području grada, zatim organizacija seminara o osnivanju energetskih zadruga, predavanje „Kako i zašto imati vlastiti bio-vrt”, javne tribine povodom Međunarodnog dana volonterstva, pokretanje incijative za osnivanje „Zajedničkih eko vrtova” i mnoge druge.
– U cilju poboljšanja i osnaživanja rada same udruge trenutno smo korisnici programa JAKO – programa individualnog savjetovanja i jačanja kapaciteta organizacija civilnog društva. Za ovu godinu imamo u planu ostvarenje novih programa/projekata koje smo aplicirali i na natječaje Grada Koprivnice te Koprivničko-križevačke županije – ističe predsjednik Udruge Kopriva Ivan Funtek.
Od toga izdvaja program HumKo – „Humanitarci Koprivnica”, AktivKo – program aktiviranja djece i mladih u životu zajednice u suradnji s Gimnazijom „Fran Galović” i skloništem za napuštene pse „Ottova kućica”, VUP – program pokretanja lokalnog Volonterskog ureda Podravine kao centralnog mjesta – poveznice namijenjenoga građanima i organizacijama zainteresiranima za aktivno sudjelovanje i organizirano djelovanje, mjesto stvaranja baze i burze volontera koje promiče i educira građanstvo o samom volontiranju te projekt „Zajednički eko vrtovi” na koji bismo željeli usmjeriti Vašu pažnju.
Zajednički eko vrtovi
Ideja za projekt „Zajednički eko vrtovi” na području grada Koprivnice nastala je kada su članovi Koprive uvidjeli da u gradu trenutno ne postoji otvoreno i dostupno mjesto na kojem bi se građani, koji ne posjeduju vlastite zemlje, mogli baviti vrtlarstvom.
– Ovakvi primjeri bavljenja vrtlarstvom već postoje u susjednim županijama i vrlo se uspješno provode. Riječ je zapravo o projektu koji podiže ugled gradu kao mjestu održivog razvoja i socijalno osjetljivoj zajednici koja odgovara na potrebe svojih građana, a osim ekološke komponente, omogućava individualan uzgoja hrane u gradu što ima bitan pozitivan socijalni i ekonomski učinak – napominje Funtek.
Ističe i kako je udruga surađujući s Gradom Koprivnicom, koji je prepoznao potrebu i višestruku korist ove inicijative, dobila na korištenje zemljišnu parcelu i time osigurala prvi važan korak, a to je lokacija samih vrtova.
– U daljnjoj provedbi oživljavanja „Zajedničkih eko vrtova” predstoji nam rješavanje drugih osnovnih potreba za prvu fazu njegove realizacije: analiziranje tla i razvijanje ekološki prihvatljivih metoda njegove obrade i pripreme, radovi na pronalaženju i osiguravanju potrebne vode, izgradnja zajedničke alatnice i nabavka potrebnog alata, priprema i obrada tla, što iziskuje financijska sredstva kojima trenutno ne raspolažemo – poručuju iz udruge.
Stoga se i ovim putem obraćaju za pomoć u vidu sponzorstva ili donacije, a svi koji se uključe na taj način pomogli bi u što kvalitetnijoj provedbi projekta te bi postali dijelom pozitivne društveno korisne incijative.
Za dovođenje vode treba 15.000 kuna
– Prvenstveno nam je najveća potreba osiguranje sredstava za dovođenje vode ba parcele. U kontaktu s više izvođača tih radova taj je posao procijenjen na 10.000 do 15.000 kuna, ovisno o izvedbi, dok bi za opremanje potrebnim uređajima bilo potrebno otprilike još 5.000 kuna – objašnjava predsjednik Koprive, dodajući kako im se osim novcem može pomoći i doniranjem određene robe te uslugama.
Naime, za izgradnju alatnica i uređenje zajedničkog prostora potreban je određeni građevinski materijal poput šljunka i drvene građe. Za opremanje alatnica potreban je određeni ručni alat za vrtlarenje poput građevinskih kolica, špric-kanti, grablji, lopata (štihova), motika i slično i to u većem broju, koji bi zadovoljio potrebe svih korisnika.
Za održavanje zajedničkih prostora potrebno je nabaviti motornu kosilicu i trimer.
Osim navedenog, moguće je donirati i usluge tiska promotivnih materijala, hostinga web stranice, sjemenja, vrtlarske literature i sl.