– Ne znam hoće li se afera u Podravki rasplesti do vrha, odnosno mozga operacije, no vjerujem da će se razriješiti do razine koja je važna Koprivničancima – diplomatski je novinarima odgovorila Vesna Pusić, predsjednica Kluba zastupnika HNS–a u Hrvatskom saboru, na konferenciji koju je za njih organizirao Regionalni savez podružnica te stranke u pet županija ovog dijela Hrvatske.
Predstavnici medija su od nje tražili da komentira i posljednja događanja oko Podravke, INA-e i mađarskog MOL-a, na što im je odgovorila kako je očigledno da je bilo malverzacija, jer se podaci o vlasničkoj i upravljačkoj strukturi MOL-a u INA-i ne podudaraju:
– Bivši potpredsjednik Vlade Damir Polančec i premijer Ivo Sanader jedini su vidjeli ugovore o prodaji udjela u INA-i MOL-u i zato jedini mogu odgovoriti na pitanje kako je moguće da su mađari gazde iako nisu većinski vlasnici hrvatske naftne kompanije.
NHS je konferenciju za novinare sazvao zbog aktualne političke situacije u Hrvatskoj, za koju je Vesna Pusić kazala da je teška ali ne i nerješiva. Hrvatska, naime, na 4,5 milijuna stanovnika ima 500 tisuća branitelja, umirovljenike stare u prosjeku 53 godine i druge probleme s kojima se ne bi mogla nositi ni jedna država svijeta i zato se Vlada što prije mora primiti “čišćenja” države.
– Drugi primjer je desetogodišnje opstruiranje reforme poljoprivrede. Vladajući su poticajima, odnosno novcem poreznih obveznika, kupovali socijalni mir i glasove birača, što je nedopustivo. Previše poljoprivrednika dobiva poticaje jer ih država daje bez strategije koju proizvodnju hrane treba novčano pomagati i time ujedno prave proizvođače ne priprema na tržišnu utakmicu koja ih čeka ulaskom Hrvatske u EU – rekla je Pusić te nastavila govoriti o pregovorima Hrvatske s EU:
– Za Hrvatsku je najvažnije da što prije riješi 20 problema unutar 16 poglavlja koja su još uvijek otvorena te da vidi za što se u pregovora s EU uspjela izboriti. Problema je puno, od, izmjene Ustava do određivanja veličine kaveza za uzgoj kokoši a vremena za njihovo rješavanje samo četiri i pol mjeesca. Od 33 poglavlja smo otvorili 30, a 17 zatvorili, no treba vidjeti što smo od EU tražili a što dobili. Nejasno je, naime, što će biti sa nultom stopom PDV-a, jer ju Hrvatska ima a EU ne, što ćemo s odbačenim traženjem da se odgodi uvođenje trošarina na plin i struju, u kojoj je fazi naše traženje da stranci 12 godina nakon ulaska Hrvatske u EU ne smiju kupiti poljoprivrednu zemlju te što je s drugim zahtjevima Hrvatske.