Županijsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova organiziralo je tribinu I na Dan žena zajedno protiv nasilja u obitelji kojom je na poseban način obilježilo Međunarodni dan žena.
Predsjednica Povjerenstva Verica Rupčić okupljene je podsjetila na povijesni razvoj borbe za ženska prava, podsjetila na aktivnosti Povjerenstva te naglasila kako se žene i danas susreću s mnogobrojnim problemima i barijerama.
– Puno češće od muškaraca rade s ugovorom na određeno vrijeme. Upitno im je pravo odluke o majčinstvu, odnosno o pobačaju, kao i pravo izbora zajednice u kojoj će živjeti. Živimo u okvirima stereotipa gdje se podrazumijeva da žene obavljaju kućanske poslove te skrbe o djeci i starijima. Nužno je osvijestiti društvo o potrebi podjele tih poslova i obveza unutar obitelji. U poslovnom svijetu rukovodeće pozicije su uglavnom namijenjene muškarcima. Žene jesu na odgovornim funkcijama, ali rijetko na rukovodećim, iako ih svojim znanjem, kompetencijama i rezultatima zaslužuju. I u političkom smislu su žene marginalizirane, često uz muško tumačenje kako nisu zainteresirane, što nije točno. Žene u politici zaslužuju mjesta sukladno svojim interesima i rezultatima rada i to uz uvažavanje i poštovanje, ali bez omalovažavanja, kojemu su često izložene – istaknula je Rupčić.
Nadalje je naglasila kako je problematika svakovrsnog, a posebice nasilja prema ženama, okosnica rada Povjerenstva u obliku tribina i kampanja, ali i pomoći u okviru ovlasti u konkretnim slučajevima. Tema je vrlo osjetljiva te iziskuje posebnu pažnju, uz naglasak da su brojke zastrašujuće sa zabrinjavajućim epilozima, koji često imaju smrtni ishod.
Poseban je naglasak na nužnom poboljšanju međuresorne suradnje jer sadašnja situacija rezultira mnogim problemima i bitno smanjenom povjerenju žrtava nasilja u institucije nakon što se odluče prijaviti nasilje.
O različitim aspektima nasilja, prije svega o prevenciji govorila je Maja Gregurović, policijska službenica za planiranje i nadzor te za prevenciju u Uredu načelnika. Sudionice su se aktivno uključile svojim iskustvima, saznanjima i pitanjima, što je doprinijelo kvalitetnom tijeku tribine.
Marina Švagelj Jažić, predsjednica Udruge Hera odgovorila je na neka pitanja kroz osobna, ali i iskustva udruge, koja se aktivno bavi problematikom nasilja u raznim aspektima.
Tijekom tribine apeliralo se na prijavljivanje nasilja svima koji su njemu izloženi, uz posebni naglasak na potrebu prijavljivanja svih koji na bilo koji način svjedoče nasilju jer je to jamstvo da se pravovremeno pruži pomoć, ali i da se sačuvaju ljudski životi, najčešće žena i djece.
– Neka ovaj dan ne bude samo jedan u godini ispunjen euforijom od koje najveću korist imaju cvjećarnice, razne prodavaonice i uslužne djelatnosti. Prigodne praznične parole su jedno, a stvarnost je sve ono što sam nabrojila, što čini naš svakodnevni život. Zato vas pozivam da zajednički doprinesemo da ravnopravnost žene i muškarca ne ostane samo na papiru, već da bude prisutna na pravi način u stvarnom, svakodnevnom životu. Želim svima da svakodnevno ostvarimo veća prava, sve ono čemu težimo i za što se borimo, ono što zaslužujemo jer tako ćemo svi zajedno stvoriti ljepši život te bolje i kvalitetnije društvo. I ono što je ključna poruka ove tribine: nitko ne smije trpjeti nasilje, za nasilje ne postoji opravdanje. Uz čestitku za kraj: neka nam budu svi dani sretni kao i Dan žena! – poručila je na kraju Verica Rupčić.
Tribini su prisustvovali zamjenik župana Ratimir Ljubić, županijske pročelnice Ljubica Belobrk Flamaceta, Melita Ivančić i Ana Mušlek, načelnik Policijske postaje Đurđevac Marijan Slaviček, voditelj Stalne službe Općinskog suda u Đurđevcu Dario Kuzmić, iz đurđevačkog Centra za socijalnu skrb Goran Gregorić te iz OŠ Đurđevac prof. Irena Kožar te brojni drugi.