Situacija u zdravstvu u 2021. godini sve je, samo ne izvrsna. Država je dosad, kao što smo već pisali, na borbu protiv koronavirusa potrošila vrtoglave 32 milijarde kuna, a brojka će, naravno, nastaviti rasti. Pandemija, epidemiološke mjere, dugovi veledrogerijama, ali i vječni nedostatak radne snage – sve su to problemi s kojima se susreću zdravstveni djelatnici u Hrvatskoj. U želji da saznamo kakva je situacija na lokalnoj razini, kontaktirali smo ravnateljicu Doma zdravlja Koprivničko-Križevačke županije, dr. Mariju Krajinu.
Nedostatak liječnika ozbiljan je problem
Da radne snage u Domu zdravlja nedostaje, potvrđuje i činjenica da su svoje ordinacije nedavno napustile dr, dentalne medicine Danijela Glavosek Kovačić i Anđela Šafarić te doktorica opće prakse Gordana Arambašić.
– Doktorica Gordana Arambašić preselila se u novootvoreni, vlastiti prostor u Koprivnici, dok se doktorica dentalne medicine Danijela Glavosek Kovačić preselila u svoj prostor u Đurđevcu. Pacijente Anđele Šafarić, doktorice dentalne medicine, preuzeo je doktor dentalne medicine Karlo Pjetri – objašnjava M. Krajina.
Trenutno broje 17 liječnika opće/obiteljske medicine.
– U Domu zdravlja Koprivničko-križevačke županije imamo 17 doktora opće/obiteljske medicine i 22 ordinacije opće medicine, a u zakupu prostora ima 19 doktora opće medicine. U Domu zdravlja brojimo 19 doktora dentalne medicine, a u zakupu prostora Doma zdravlja ima ih osam. U zakupu prostora imamo četiri ginekologa, a u Domu zdravlja nijednog – kaže.
Shodno svemu tome, Domu trebaju novi liječnici.
– Već nekoliko godina bilježimo nedostatak doktora obiteljske medicine, specijalista pedijatrije i specijalista ginekologije, kao što je i u čitavoj zemlji. Najviše nam nedostaje doktora opće/obiteljske medicine, njih pet, tri specijalista pedijatrije te četiri ginekologa. Krajem godine nam se sa specijalizacije vraćaju dvije doktorice, i to jedna specijalistica pedijatrije i jedna specijalistica ginekologije – priča ravnateljica o teškoj situaciji u zdravstvu.
Epidemiološke mjere otežavaju rad
Čekanje pod šatorom kojeg su zbog mjera postavili ispred Doma zdravlja zasigurno ne pojednostavljuje situaciju. Ni pacijentima, ni zdravstvenim djelatnicima.
– Zbog epidemioloških mjera ustanove su zatvorene i to otežava rad medicinskih sestara koje koordiniraju ulazak i izlazak iz Doma zdravlja. Šatori ispred ulaza u sve Ispostave Doma zdravlja Koprivničko-križevačke županije (Koprivnica, Đurđevac, Križevci) pružaju pacijentima sklonište od hladnoće i oborina te smanjuju gužve i bliske kontakte pred vratima – ističe Krajina.
Iako su zbog mjera neke zdravstvene ustanove odgađale većinu termina svojih pacijenata, pacijenti u Domu zdravlja nisu patili. Naime, liječnici su prije korone primali po stotinu pacijenata dnevno, a ta se brojka nije bitno mijenjala nastupom pandemije.
– Neke ambulante i dalje broje stotinjak pacijenata dnevno. Sve zavisi o danu – kaže.
Opreme zato ne manjka, a sljedeći cilj je – popuniti ordinacije liječnicima
Dom zdravlja ulaže velika sredstva u opremu ordinacija.
– Moram naglasiti da je Dom zdravlja uložio znatna sredstva u opremu, pogotovo u ordinacije dentalne medicine iz kojih doktori (privatnici) odlaze u mirovinu i ostavljaju iza sebe potpuno neupotrebljivu opremu: zubarske stolice stoje 100 do 150 tisuća kuna, te ostala skupa oprema u dentalnoj medicini i uređenje prostora za normalan rad – objašnjava.
Gledajući u budućnost, vraćamo se na pitanje radne snage. Cilj je, naime, popuniti ordinacije!
– Najveća želja u narednom razdoblju mi je popuniti ordinacije (timove bez nositelja) doktorima u punom radnom vremenu, od “najmanje” do “najveće”, pogotovo u ruralnim sredinama za koje postoji vrlo mali, gotovo nikakav interes – zaključila je ravnateljica Krajina.