U Gradskoj vijećnici u Koprivnici u srijedu je otvorena trodnevna međunarodna radionica o energetskoj učinkovitosti u sklopu Intense projekta pod nazivom „Razvoj koncepata energetski učinkovitog prostornog planiranja i komunikacijske strategije za energetsku efikasnost.“
Ne Radionici sudjeluje 52 predstavnika iz 28 partnerskih organizacija koje zajedno provode projekt Intense u 12 zemalja članica Europske unije te u Hrvatskoj.
Koprivnički gradonačelnik Zvonimir Mršić u uvodnom je obraćanju predstavio mini projekt Grada, izgradnju područne škole OŠ „Đuro Ester“ na Vinici kao prve niskoenergetske škole u Hrvatskoj.
Gradonačelnik je kazao da je u početku izgradnja škole planirana na tradicionalan način.
– Međutim, od početka provedbe Intense projekta u Gradu Koprivnici poslali smo svjesniji prednosti izgradnje s elementima energetske efikasnosti te smo počeli razmišljati da na taj način građani za svoj novac dobivaju bolju uslugu, modernu i štedljivu školu koju će njihova djeca moći pohađati i za 30 ili 50 godina. Naposlijetku je projekt škole na Podolicama korigiran u niskoenergetsku školu te su uključeni elementi energetske učinkovitosti. Osim izgradnje suvremene i niskoenergetske škole, cilj nam je obrazovati učenike, njihove roditelje i zaposlenike buduće škole da postanu svjesniji važnosti energetskih ušteda. Nastojat ćemo utjecati na širu zajednicu kako bi se prihvatile mogućnosti energetskih ušteda u zgradarstvu – rekao je Mršić.
Svrha radionice koja se održava u Koprivnici je prezentirati razvijene koncepte i pilot aktivnosti u svakoj partnerskoj općini/gradu koji se odnose na cjelovito planiranje mjera energetske učinkovitosti na lokalnim razinama.
Sudionici će tijekom trodnevnog zajedničkog rada predstaviti svoje „mini projekte“, odnosno planska, ne-tehnološka rješenja za mjere energetske učinkovitosti na lokalnoj razini.
Na radionici je istaknuto da su članovi Intense projektnog tima u Gradu Koprivnici dosad kroz radionice u kojima su sudjelovali stekli neprocjenjivo iskustvo, upotpunili svoja znanja te pojačali administrativne kapacitete, a nemalu važnost ima i umrežavanje s inozemnim stručnjacima.
Ingrida Bremere, direktorica Baltičkog foruma za okoliš i koordinatorica sveukupnog projekta istaknula je međunarodnu dimenziju projekta, djelovanje i poticanje suradnje u 12 europskih zemalja.