Ponosni smo na ovo priznanje, ali ono ne pripada ovoj inicijativi već svoj djeci s invaliditetom koja su pravi borci koji se svakodnevno bore za svoje mjesto pod suncem, ali i njihovim roditeljima, rekao je Siniša Bosanac, član radnog tima inicijative.
Koprivničanca Sinišu Bosanca i Inicijativu Pomozimo djeci s invaliditetom Ponos Hrvatske nedavno je proglasio jednim od heroja 2015. godine.
– Ponosni smo na ovo priznanje, ali ono ne pripada ovoj inicijativi već svoj djeci s invaliditetom koja su pravi borci koji se svakodnevno bore za svoje mjesto pod suncem, ali i njihovim roditeljima – rekao je Bosanac, član radnog tima inicijative.
Objasnio je da je 2011. godine pokrenuta facebook grupa s ciljem druženja, podrške i izmjenjivanja mišljenja i iskustava roditelja djece s invaliditetom. Kroz ovakvu internetsku komunikaciju na površinu su isplivali brojni problemi s kojima se roditelji svakodnevno susreću, prije svega nerazumijevanje i nedostatak podrške društva te nelogičnosti u zakonodavnom sustavu.
– Najprije smo se sa svojim zahtjevima 2012. godine obratili Ministarstvu socijalne politike i mladih, ali nas nisu ozbiljno shvatili stoga smo u prosincu iste godine organizirali prvi prosvjed na Markovom trgu u Zagrebu gdje se okupilo oko 250 roditelja i njihove djece s invaliditetom – kazao je Bosanac i objasnio kako su uslijedili brojni sastanci i razgovori s ministrima iz resora zdravstva, školstva i socijalne politike, ali i prosvjedi.
U međuvremnenu facebook grupa postala je građanska inicijativa s radnim timom, a najveću pozornost javnosti i nadležnih dobili su organiziranjem trećeg prosvjeda kojim su željeli ukazati na apsurd plaćanja punjenja boca s kisikom za onu djecu koja su 24 sata na dan vezana za respirator.
Svojim zajedničkim djelovanjem uspjeli su dovesti do velikih promjena pa su tako primjerice postigli da punjenje boca sa kisikom danas ide na doznaku, roditelji njegovatelji više ne gube prava ako im se djeca školuju duže od četiri sata na dan, promijenili su propis o osobnoj invalidnini koja više nije vezana uz satnicu te zahvaljujući njima osobe s invaliditetom imaju pravo i na invalidninu i na stipendiju. Najveći uspjeh inicijative, kaže Bosanac, jest izmjena Zakona o doplatku za djecu kojom su uspjeli ukinuti diskriminaciju koja je trajala 13 godina.
– Uspjeli smo da napokon zaživi Pravilnik o obrazovanju djece s poteškoćama u razvoju. Idući cilj nam je donošenje pravilnika o asistentima u nastavi kako bi se taj problem počeo rješavati sustavno kako bi se napokon krenulo kvalitetno raditi na integraciji djece s poteškoćama u sustav redovnog obrazovanja – istaknuo je Bosanac i dodao kako su taj, ali i drugi zahtjevi pripremljeni za novu vladu, ali ne isključuju ni druga legalna i legitimna sredstva poput ponovnih prosvjeda.
Inicijativa danas broji oko 5800 članova koji nisu samo roditelji djece s invaliditetom što pokazuje da postoje oni koji pružaju podršku. Iako je ova građanska inicijativa utjecala na promjene, kaže Bosanac, još ima puno stvari na kojima treba poraditi i problema koje tek treba riješiti.
– Ponosan sam što je jedna neformalna organizacija poput naše uspjela mijenjati zakone – zaključio je Bosanac.