5.2 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 25. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
EDUKATIVNO PREDAVANJE

Dualni poremećaji – pravilo ili izuzetak?
D

Ovisnici su danas najstigmatiziranija skupna bolesnika u medicini, što su ostaci moralizirajućeg pristupa prema bolesti ovisnosti kada se ovisnost objašnjavala kao karakterna mana ili nedostatak snage volje

Ne propustite

U organizaciji koprivničkih podružnica Hrvatskog katoličkog liječničkog društva (HKLD) i Hrvatskog liječničkog zbora (HLZ) u Edukacijskom centru Opće bolnice Koprivnica dr.sc. Ivan Ćelić, psihijatar-adiktolog iz Klinike za psihijatriju Vrapče održao je predavanje o dualnim poremećajima – temi koja zaokuplja sve veću pozornost psihijatrijske struke.

Na početku je predsjednica HLZ-a prof.dr. Elizabeta Horvatić pozdravila sve nazočne liječnice i liječnike, kao i duhovnika Podružnice HKLD-a u Koprivnici vlč. Davora Šumandla, koji je ujedno i bolnički dušobrižnik.

Dualni poremećaji predstavljaju relativno novi pojam u psihijatriji koji se odnosi na
supostojanje ovisnosti i još jednog psihičkog poremećaja. Paradigma dualne dijagnoze jest kombinacija shizofrenije i opijatske ovisnosti, a za poslijeratnu Hrvatsku je specifična
kombinacija posttraumatskog stresnog poremećaja i alkoholizma s kojom se relativno često susrećemo među braniteljskom populacijom. Ovisnici su danas najstigmatiziranija skupna bolesnika u medicini, što su ostaci moralizirajućeg pristupa prema bolesti ovisnosti kada se ovisnost objašnjavala kao karakterna mana ili nedostatak snage volje. Ovisnost o opijatima je jedan od globalnih javnozdravstvenih problema koji je u SAD-u dosegao epidemijske razmjere pa je po prvi put zabilježeno više od 100 000 umrlih zbog predoziranja opijatima.

U Hrvatskoj se sve više susrećemo s problemom prekomjernog uzimanja kanabinoida i
stimulativnih droga, poput kokaina i amfetamina. Govoreći o liječenju dualnih poremećaja, dr. Ćelić je osobito istaknuo važnost multidisciplinarnog pristupa i intersektorske suradnje, pri čemu je važno uključiti biologijsku, psihološku, socijalnu i duhovnu dimenziju.

Odgovarajući na pitanja tijekom rasprave, predavač je naveo kako posljedice pandemije
COVID-19 na mentalno zdravlje možemo podijeliti na kratkoročne i dugoročne. Vrlo je važno voditi računa o najranjivijim skupinama, među koje definitivno spadaju djeca i adolescenti, ali i osobe starije životne dobi koje su na osobit način bile izložene socijalnoj izolaciji i usamljenosti.

Na kraju se svima okupljenima zahvalila predsjednica koprivničke podružnice HKLD-a dr. Marija Sačer pozvavši ih na prigodni domjenak. Predavanje je bilo bodovano od strane Hrvatske liječničke komore.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Modni kutak

Zgodan par uljepšao sunčanu špicu, on pokazao top kaput, ona predivne naočale

Iako je bilo hladno, sunce je barem nakratko uljepšalo našu koprivničku špicu. Od naših šetača izdvajamo ovaj super zgodan...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×