U Koprivničkom inkubatoru predstavljen je projekt “Everywhere International SME” osnosno EIS kojem je cilj povećati konkurentnost malog i srednjeg poduzetništva u regiji. Koprivnički inkubator sudjeluje kao jedan od devet partnera diljem Europe – Velike Britanije, Danske, Sjeverne Irske, Italije, Poljske i Portugala; dok je nositelj općina Hampshire iz Winchestera u Engleskoj. Više o projektu ispričala je njegova voditeljica Matea Horvat.
– Kao rezultat očekuje se napraviti alat za internacionalizaciju poslovanja koja će pomoći našim lokalnim poduzetnicima pri izvozu i internacionalizaciji proizvoda. Naravno, ništa nije moguće bez uključivanja naših lokalnih dionika – pojasnila je voditeljica projekta.
Dodala je kako se radi o poduzetnicima i obrtnicima u regiji koji već u nekoj mjeri izvoze i jesu uključeni u internacionalizaciju te kao primjer istaknula Nanodiy iz Koprivničkog inkubatora koji je internacionalizirao svoje poslovanje nakon predstavljanja na natjecanju u Varaždinu.
Vrijednost projekta je 1.670.600 eura, od čega 85 posto financira europska unija trajat će četiri godine.
Direktorica Poduzetnika Martina Golčić istaknula je značaj sudioništva u programu Interreg Europe čime će brže i lakše dolaziti do informacija i prikupljati znanja koja će potom podijeliti s lokalnim poduzetnicima.
– Uz naše dionike, pomoći ćemo poduzetnicima da sve mjere i alate koje Hrvatska ima koriste što učinkovitije i u većoj mjeri te da budu uspješni, jer znamo koliko je internacionalizacija važna i potrebna. Snaga ovog projekta je u povezanosti i zajedničkoj suradnji s našim dionicima, kako svaka institucija ne bi radila zasebno. Na taj bi način trebali dobiti najveći mogući rezultat uz minimalne resurse – riječi su M. Golčić koja kaže kako prva faza implementacije projekta nije namijenjena sudjelovanju poduzetnika, ali da će se njih redovno izvještavati o pojedinim fazama, na koji se način mogu uključiti i koja će informacija za njih biti važna.
Kao krajnji cilj istaknula je utjecaj na nacionalne politike i postojeće programe, a prema njenim najavama poduzetnike će se tek početi uključivati u projekt nakon šest mjeseci.
– Tek će nakon godinu dana oni početi dobivati odnosno moći konzumirati za njih najbitnije informacije te sudjelovati u kreiranju mogućih novih prijedloga koji će utjecati na politike odnosno strategije i akcijske planove na razini regije i Hrvatske – zaključila je M. Golčić.
Marija Planinić iz Hamag Bicroa koji je dio Europske poduzetničke mreže, smatra kako će oni kroz projekt moći podijeliti svoja dosadašnja znanja i stečenu praksu te tako unaprijediti internacionalizaciju i pomoći poduzetnicima.
– Primjerice, možemo pomoći kroz edukativne savjete o poslovanju u Europi i svijetu, organiziranjem gospodarskih susreta te poticanjem poduzetnika da posjete susrete u europskim gradovima i šire – dala je primjer M. Planinić.
Kaže kako je interes poduzetnika vrlo velik, no da im treba pomoć pri financiranju putnih troškova, dok sam event poduzetničkih susreta financira Poduzetnička mreža.
– Tamo dođe oko 500 poduzetnika iz cijelog svijeta te se održavaju sastanci u formi business speed datinga. Traju po 15 minuta, u obliku “jedan na jedan” pa se sugovornici izmijenjuju za stolovima tražeći si potencijalne partnere i suradnike među poduzetnicima – pojasnila je M. Planinić.
Vesna Torbarina, viša stručna savjetnica u Hrvatskoj gospodarskoj komori i voditeljica projekta Europske poduzetničke mreže u Komori.
– Ne samo kroz Mrežu, Komora općenito pomaže poduzećima u internacionalizaciji kroz usluge koje inače pružamo odlascima na organizirane sajmove, vodimo razne delegacije u zemlje Europske unije, imamo usluge poput “Poduzetnik izvoznik”, gdje potičemo poduzetnike da nam ukažu na svoje probleme i želje pa prema tome kreiramo za njih najprikladnije usluge. Napravit ćemo analizu poduzeća kojima je potrebna internacionalizacija, među kojima će biti i iskusnih poduzetnika i izvoznika te onih koji tek kreću u izvoz – navela je V. Torbarina.