Uz malo odvažnosti, truda i sreće, mali podrumski prostor može se pretvoriti u pravu tvornicu zdrave hrane. Tako je Vesna Žaja iz Koprivnice, prošle godine, odlučila iskoristiti 15-ak kvadrata podruma na svom imanju u Draganovcu na obroncima Bilogore i pokrenuti vlastiti OPG Borin koji se bavi uzgojem bukovača.
Odluka se pokazala ispravnom jer potražnje za gljivama itekako ima. Vesna mjesečno ubere 150 kilograma.
– Moja obitelj oduvijek se iz hobija i ljubavi bavila poljoprivredom. Uz roditelje, od malena sam bila povezana s prirodom. Oni su se na svom imanju brinuli o vrtu, voćnjaku i vinogradu, a ja sam im povremeno pomagala – istaknula je Vesna, koja živi u stanu, pa odlazak u svoju zelenu oazu, kako kaže, doživljava kao odmor za dušu i tijelo.
– Spojila sam ugodno s korisnim te odlučila u lipnju prošle godine odvažiti se na otvaranje vlastitog OPG-a. Nisam imala baš nikakvo iskustvo u uzgoju gljiva do tada. Proučavala sam literaturu, savjetovala se sa stručnjacima iz Ministarstva poljoprivrede. Osim toga, stupila sam u kontakt s proizvođačima i svima koji su bili voljni dijeliti znanje. Tako sam polako učila – naglasila je.
Nastoji primjenjivati suvremene postupke u tehnologiji uzgoja
No, naša sugovornica ne živi od bukovača. Sve što zaradi reinvestira u daljnju proizvodnju.
– Nastojim primjenjivati suvremene postupke u tehnologiji uzgoja. Tako je proces uzgoja, u podrumu u kojem uzgajam gljive, automatiziran i digitaliziran. Same bukovače rastu na biljnim ostacima kao što su slama i piljevina koji su odlična podloga za njihov uzgoj. Da bi se dobila odlična bukovača, osim kvalitetnog micelija i podloge, potrebna je optimalna temperatura, dobra ventilacija i izmjena zraka, jer previsoka koncentracija ugljičnog dioksida uzrokuje deformiranje bukovača. Bitno je i ovlaživanje zraka te naizmjenični intervali izloženosti svjetlu i mraku – pojasnila je.
Ističe kako svoje bukovače bere u savršenom trenutku zrelosti, a već unutar dva sata od berbe one kreću na put prema kupcima te tako osigurava da zadrže svoju izvanrednu svježinu, čvrstu teksturu i nutritivnu vrijednost.
– Bukovače su, također, vrlo poželjne u prehrani vegana i ljudi koji ne podnose gluten. Imaju i brojne zdravstvene prednosti. Prema znanstvenim istraživanjima, one sprječavaju osteoporozu, artritis, anemiju te rast nekih stanica raka, snižavaju razinu LDL (lošeg) kolesterola, povećavaju razinu vitamina D u organizmu, pomažu u održavanju krvnog tlaka i u smanjenju tjelesne mase, reguliraju razinu šećera u krvi te jačaju imunološki sustav – samo su neki od benefita koje nam je nabrojala Vesna.
Kao i sve gljive, i ove se mogu pripremiti na raznovrsne kulinarske načine. Iznimno su, naglašava, ukusne kada se pohaju, prže, kuhaju, pirjaju i peku.
Namjera joj je povećati kapacitet i proširiti asortiman proizvodnje i na druge vrste gljiva
Za kraj, Vesna je dodala kako osim brojnih narudžbi koje dobiva od privatnih osoba, bukovače prodaje i nekim lokalnim restoranima te poduzećima koja imaju društvenu prehranu za svoje djelatnike i koji prepoznaju kvalitetnu i svježih namirnice uzgojenih na lokalnim OPG-ovima.
Iako više voli pričati o već ostvarenim ciljevima i opipljivim rezultatima, ipak napominje da joj je namjera povećati kapacitet i proširiti asortiman proizvodnje i na druge vrste gljiva.
– Vjerujem da s takvim entuzijazmom i jasnom vizijom, budućnost uzgoja bukovača na ovom OPG-u izgleda vrlo obećavajuće – zaključila je.