3.5 C

Hrvatska nakon šest godina pobijedila Dankinje
H

Odličnu utakmicu, iako ne bez teškoća, odigrale su Hrvatice u trećem kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2012. Nakon šest godina Hrvatska je konačno slavila protiv strašnih Dankinja, rezultatom 21:19, čime je došla do velikog samopouzdanja za olimpijske kvalifikacije u Španjolskoj.

Susret ne kreće dobro za Hrvatice, jer su Dankinje vrlo brzo počele igrati flaster na Penezić, a hrvatska se izabrana vrsta tome teško prilagođava. Bez ideja u napadu, i u problemima zbog danskih kontranapada, hrvatska reprezentacija u devetoj minuti gubi 2:7.

No, takvo stanje nije potrajalo, Hrvatska počinje igrati dublju i agresivniju obranu i sa 6-0 Dankinjama raditi probleme, a konačno se općim naporima pridružila iGrubišić s dvije obrane. To znaju iskoristiti Tatari i Horvat, pa je u 14. minuti 4:7.

Isključenje Šerić odmah potom ne sluti na dobro, to međutim nije uopće poremetilo hrvatske rukometašice. S igračicom manje zabija Gaće, a posljednje sekunde brojčane nadmoći koristi potom Larsen za 5:8. Ježić, Lovrić i Gaće ušle su međutim u zonu i dovele Hrvatsku do izjednačenja u 21. minuti. S druge strane, nervoza se uvukla u danske redove, Jorgensengubi loptu u napadu, a Penezić konačno dolazi do svog prvog gola, za vodstvo 9:8.

Do kraja poluvremena Hrvatice su samo povećale vodstvo, pa se na odmor ide s 13:10. U drugom dijelu na vratar Hrvatske staje Žderić, a svoju vrijednost 21-godišnjakinja dokazuje odmah, skinuvši penal Norgaard. Penezić zabija zato za 16:12, prvih +4 na utakmici.

Sredina poluvremena nije međutim dobra za hrvatske rukometašice, koje padaju u koncentraciji. Dankinje imaju igračicu manje, no uspijevaju zabiti tri gola za redom, a seriju s linije sedam metara nije uspjela prekinuti Zebić.

Konačno u 45. minuti Horvat zabija za 17:15, Žderić brani par lopti, a Tatari upisuje još dva pogotka, pa je u 52. minuti 20:16. Zadnjih osam minuta nije bilo bez napetosti, Hrvatska je na par sekundi imala i dvije igračice manje, no djevojke Vladimira Canjuge uspjele su se othrvati Dankinjama i upisati prvu pobjedu protiv te reprezentacije u šest godina.

SRETNI CAJO

Treća sreća uistinu jest bila to za izbornika Vladimira Canjugu, koji je konačno sa svojim igračicama uspio poraziti Dansku. Pobjeda je njegovu reprezentaciju smjestila u sam vrh tablice Grupe 6 kvalifikacija za EP 2012. godine, no još je važnije samopouzdanje koje su Hrvatice dobile pred olimpijski kvalifikacijski turnir u Španjolskoj. “Cure su odigrale fantastično, bilo je padova u koncentraciji, no uspješno smo ih prebrodili. Publika je bila sjajna, hvala Rijeci!” , rekao je za kamere HRT-a izbornik.

No, prije kvalifikacija za OI, treba odraditi uzvrat s Dankinjama u Aarhusu, u subotu 24. ožujka, a čini se da su Cajo i cure pronašli recept.

HRVATSKA – DANSKA 21:19 (13:10)

Kvalifikacije za EP 2012.
Grupa 6, 3. kolo
Hrvatska: Grubišić (3 obrane), Tatari 3, Šerić, Gaće 3, Arslanagić, Pušić-Koroljević, Žderić (6 obrana), Horvat 3, Franić 1, Penezić 5, Lovrić 3, Zebić 2(1), Peraica, Džono, Ježić 1, Bašić
Danska: Poulsen, Melgaard, Jensen 1, Thorsgaard 1, Fisker 2(1), Krogshede 2, Bille, Mortensen (4 obrane), Larsen 3, Pedersen, Burgaard, L. Jorgesen 4, Kristiansen, Norgaard 4(1), Spellerberg 1, S. Jorgesen 1
Isključenja: Hrvatska 10 minuta, Danska 10 minuta
Sedmerci: Hrvatska 1/2, Danska 2/3

Izvor: Sportnet