4 C
Utorak, 16. travnja 2024.

Hrvatske rukometašice u Varaždinu razbile Srbiju s 11 golova razlike
H

Rukometašice Hrvatske su dobro odradile prvi od dva susreta sa Srbijom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Brazilu.

U prvom su susretu Hrvatice napravile veliku stvar i s razlikom od 11 golova ispratile Srbiju iz Varaždina, a uzvrat u Kragujevcu na rasporedu je 11. lipnja.

Problema su Hrvatice imale tek u prvom poluvremenu, kad se golmanice nisu iskazale, pa se na odmor odlazi sa svega +2 i 16:14.

No u drugom dijelu, ulaskom Žderić na hrvatska vrata, razlika za naše djevojke je samo rasla, a posebno su se istakle Franić i Horvat.

Hrvatska u susret kreće odlično, iako je protiv sebe imala najjaču srpsku postavu. Uz dva gola Penezić i jedan penal, Hrvatice u šestoj minuti imaju 5:2. Srpkinje međutim smanjuju na 6:5 uz pogotke Krpež i Lekić (sa sedam metara), što bi bilo neugodno, da se nisu naše reprezentativke brzo sabrale i u nizu od četiri gola otišle na odličnih +5. Nakon toga, praćena velikim pljeskom iz gledališta, za 11:5 pogađa Zebić.

Punih deset minuta Srpkinje tako nisu dale gol, pucale su pored i iznad gola, a Jelčić, kojoj je ovo 170. utakmica u dresu reprezentacije, obranila im je i penal. Svoju stranu rezultata Srpkinje ponovno pokreću u 17. minuti, interesantno, s igračicom manje nakon što je isključena Krpež, a strijelac je Števin.

Hrvatska drži rezultat do 14:9, nakon čega Srpkinje pogađaju triput za redom (Cvijić, Damjanović, Lekić), a obranila je jedan hrvatski šut i Đerić. Sa svega +2 Hrvatska se morala sabrati, no našim reprezentativkama to ne uspijeva, a ne koriste ni kratkotrajno izbivanje Lekić zbog udarca kojeg je zadobila.

Na odmor Hrvatice idu s +2, mogla je razlika biti veća da je Zebić iskoristila sedmerac, no ona gađa vratnicu srpskog gola.

Drugo poluvrijeme Hrvatska otvara sa Žderić na golu, što se pokazalo odličnim potezom, pošto su Jelčić i Grubišić obranile svega četiri srpske lopte u prvih 30 minuta. Golmanica Podravke odmah brani jedan srpski šut, a Franić pronalazi put do mreže za 17:14. Franić i Žderić ostaju u glavnim ulogama u idućim minutama, kad se Hrvatska vraća na +5 (19:14).

Tek pošto je isključena Milanović Litre, Srpkinje uspijevaju doći do šuta, a za 19:15 je pogodila Lekić. Čini se međutim da su Hrvatice ušle ‘u zonu’ i lijepo odrađuju posao, a do +6 (22:16) dolaze u 41. minuti. Nakon toga Srpkinje više nemaju rješenja za hrvatske napade, a posebno ne za Horvat, koja postiže svoj peti gol u 47. minuti i vodi Hrvatsku na 26:18.

Do +9 (31:22) Hrvatsku vodi Penezić, koja je pogodila iza nemoćne Tatalović iako su Srpkinje na njoj uporno igrale flaster. Za +10, kojih se dugo čekalo, pogodila je Zebić, a Franić je dotukla protivnice s golom za 36:25 par sekundi pred kraj susreta.

HRVATSKA – SRBIJA 36:25 (16:14)

KVALIFIKACIJE ZA SP, PRVA UTAKMICA

VARAŽDIN – Dvorana uz Dravu. Gledatelja 3000. Suci: Dobrovits i Tajok (Mađarska).

HRVATSKA: Grubišić (3 obrane), Tatari 1, Kiridžić, Kožnjak, Golubić 4, Šerić, Gaće, Pušić, Žderić (6 obrana), Horvat 6, Franić 10(3), Penezić 3, Jelčić (1 obrana), Zebić 8(4), Milanović Litre 4, Džono. IZBORNIK: Vladimir Canjuga.

SRBIJA: Tatalović, Nikolić, Krpež 1, Lekić 7(1), Števin 4(3), Dmitrović, Damjanović 3, Đerić 4, Trifunović, Pop-Lazić, Luković 1, Cvijić 2, Živković, Nišavić, Liščević 5(4), Bartošić 2. IZBORNIK: Duško Milić.

SEDMERCI: Hrvatska 8(7), Srbija 10(8).

ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 min, Srbija 6 min.