16 C
Koprivnica
Petak, 26. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
završetak europskog projekta

Kompleks arheološkog nalazišta u samom središtu Ludbrega postao je vrijedna turistička atrakcija
K

Implementacijom ovog projekta obnovljena je i stvorena vrijedna turistička infrastruktura koja priča priču o kontinuitetu života na području grada Ludbrega i zato je ovaj projekt bio iznimno važan i vrijedan za naš grad, kazao je Bilić.

Ne propustite

Čitav kompleks arheološkog nalazišta u samom središtu Ludbrega postao je još jedna vrijedna turistička atrakcija zahvaljujući realizaciji projekta uređenja arheološkog parka Iovia-Ludbreg i popratnih sadržaja.

Projekt pod nazivom Unapređenje kontinentalnog turizma turističkom valorizacijom povijesno-kulturne baštine Grada Ludbrega sufinanciran je od strane Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija, odnosno iz sredstava Europske unije u prošloj financijskoj perspektivi 2014. – 2020. Iznosio je 18.198.748,21 kuna, dok su bespovratna sredstva 14.309.569,74 kuna. Trajao je 46 mjeseci, uz dvije prolongacije.

Na nedavno održanoj završnoj konferenciji projekta, osim nositelja Grada Ludbrega, prisustvovali su i partneri na projektu: Hrvatski restauratorski zavod, Turistička zajednica Grada Ludbrega, LAG Izvor te Ugostiteljski objekti Crnković.

Foto: Grad Ludbreg

– Udio Grada Ludbrega 4.000.000 kuna. Ostvareni rezultati su obnovljena i revitalizirana dva kulturna dobra – arheološki park IOVIA Ludbreg i Crkva Svetog Trojstva, četiri objekta stavljena su u turističku funkciju – Hotel Crnković, šetnica, Zanatski trg i Arheološki park, razvijeni su novi interaktivni sadržaji u arheološkom parku, uvedena su dva sustava za praćenje broja posjetitelja i zaposleno je šestero ljudi u turističkom sektoru hrana i piće. Osmišljeno je 25 novih turističkih proizvoda, odnosno suvenira – rekao je na konferenciji ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić.

Na Crkvi Sv. Trojstva obnovljena je fasada i cinktor te je crkvi vraćen izvorni barokni izgled. Uređena je i šetnica uz rijeku Bednju.

– Stvorena je za građane i posjetitelje sportsko-rekreativna zona s informativno- interpretacijskim panoima na kojima je prikazana ludbreška povijest. Implementacijom ovog projekta obnovljena je i stvorena vrijedna turistička infrastruktura koja priča priču o kontinuitetu života na području grada Ludbrega i zato je ovaj projekt bio iznimno važan i vrijedan za naš grad – kazao je Bilić.

Foto: Grad Ludbreg

Ravnateljica Hrvatskog restauratorskog zavoda Tajana Pleše kazala je kako je zahvaljujući Ministarstvu kulture i medija te Vladi Republike Hrvatske uspješno stvoren imovinsko-pravni okvir kojim su se nastavila sustavna arheološka istraživanja najvećeg slobodnog prostora u užem centru grada Ludbrega, odnosno vrtu Somođi.

Istraživanja financirana sredstvima Grada Ludbrega i Ministarstva kulture i medija trajala su od 2008. do 2011. godine. Zatim se počelo s građevinskim konzervatorsko-restauratorskim radovima na samom nalazištu, a sama prezentacija s cijelim promidžbenim dijelom trajala je sve do 2017. godine.

Turistička zajednica Grada Ludbrega bila je zadužena za promidžbu i vidljivost projekta.

Foto: Grad Ludbreg

– Izradili smo kompletnu marketinšku strategiju projekta i logotip, napravili web stranicu, tri kratka filma koji su pratili projekt kroz faze. Tiskano je 3000 priručnika na dva jezika i 20 000 letaka, a uz promotivne materijale vezane uz autohtone proizvode, kao što su rimsko vino, med, medena rakija, hren, češnjak izrađen je i vizualni identitet i brand za Zanatski trg – kazala je direktorica Andreja Horvat.

Svoj doprinos dala je i Lokalna akcijska grupa Izvor kojoj je bio zadatak napraviti Zanatski trg opremljen s četiri kućice u kojima će lokalni OPG-ovi, poduzetnici i udruge promovirati svoje proizvode, ali i proizvode koji su specifični za rimsko razdoblje.

– Posjetitelji će se moći okušati u izradi suvenira kao što su kovanice, glinene posude, čaše, ali i nakita od gline. Taj će suvenir koji će sami napraviti moći i kupiti, a uz to će moći kupiti i već ranije napravljene suvenire – rekao je projektni menadžer u LAG-u Izvor Mirko Herenčić.

Foto: Grad Ludbreg

– Zamišljeno je da trg bude otvoren tijekom svih gradskih manifestacija s više posjetitelja, no zainteresirani za izlaganje u bilo koje drugo vrijeme, moći će se javiti u Turističku zajednicu ili u LAG i bit će mu omogućeno izlaganje u zanatskim kućicama – kazao je.

Projekt Unapređenje kontinentalnog turizma turističkom valorizacijom povijesno-kulturne baštine Grada Ludbrega pokazuje i dokazuje kontinuitet života na ovome prostoru još od davnih rimskih vremena, a njegovom realizacijom centar svijeta postaje prepoznatljivo turističko odredište u kontinentalnom dijelu Hrvatske, ali i zanimljivo odredište različitim dobnim uzrastima.

Foto: Grad Ludbreg
Foto: Grad Ludbreg
Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

NA POPRAVNOM

Novi bibliobus predstavljen građanima pa “nestao”, Galinec: Vratili smo ga da isprave nedostatke, probila je i vlaga…

Iako je novi bibliobus koprivničke Knjižnice i čitaonice Fran Galović stigao u Koprivnicu, te bio predstavljen javnosti, na početak...
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×