Forum za kvalitetno udomiteljstvo djece djeluje na području Republike Hrvatske. Njegovi ciljevi su kvalitetnom udomiteljskom skrbi za djecu pridonijeti ostvarivanju dječjih prava u Hrvatskoj te poticanje i podrška razvoju i provođenju kvalitetnog udomiteljstva za djecu u Hrvatskoj kao najpoželjnije alternative biološkoj obitelji. Kroz ured Foruma u Zagrebu obavljaju se organizacijski, logistički i stručni poslovi za potrebe Foruma i šireg kruga korisnika. Uz koordinacijske sastanke s udrugama udomitelja, konferencije, treninge i sl., Forum nudi kontakt telefon za udomitelje djece, časopis „Sretno dijete” koji izlazi 3 puta godišnje, Internet stranicu, Web Forum za udomitelje djece i Web Forum za mlade iz udomiteljskih obitelji.
Na konferenciji u Koprivnici očekuje se oko 100 sudionika, i to uglavnom stručnih djelatnika iz Centara za socijalnu skrb, udomitelja i predstavnika udruga udomitelja iz cijele Hrvatske, mladih iz udomiteljskih obitelji te predstavnika dječjih domova. Svako dijete i mlada osoba bez (adekvatne) roditeljske skrbi mora dobiti priliku oblikovati svoju budućnost – kako bi postala/o samostalan, samo-odgovoran i sudjelujući član društva – kroz život i odrastanje u okruženju koje je podržavajuće i brižno te koje štiti i unaprjeđuje njegov/njezin puni potencijal.
U Hrvatskoj gotovo ne postoji projekt ili inicijativa koja je fokusirana na život mladih nakon napuštanja udomiteljske obitelji. Potpora države se produljuje samo u slučaju nastavka visokog obrazovanja. Za većinu mladih koji su prisiljeni napustiti udomiteljske obitelji ova mogućnost nije ostvariva. Traumatična iskustva kroz koja su prošla većina mladih smještenih u udomiteljskim obiteljima često ostavljaju negativan utjecaj na njihov razvoj što znači da većina osamnaestogodišnjaka nije u mogućnosti samostalno funkcionirati.
Unutar 3. konferencije pod nazivom ’18 + – skrb o udomljenoj djeci poslije osamnaeste godine’ pozvani izlagači će nastojati pružiti sudionicima informacije o tome kako je u hrvatskoj zakonski regulirana skrb o udomljenoj djeci nakon osamnaeste godine, o adolescenciji i pripremi za samostalni život, o nizozemskim i hrvatskim iskustvima te iskustvima mladih iz udomiteljskih obitelji koji su navršili osamnaest godina.
Ova tema se smatra bitnom jer je u periodu adolescencije mladim osobama neophodna formalna i neformalna podrška koju mogu dobiti od svojih udomitelja, zajednice u kojoj žive i same države. Ako je ta podrška kvalitetna i ako se djeca i mladi kontinuirano pripremaju za neovisan život omogućit će im se da se osjećaju sigurno i snažno te da se razviju u samostalne i samosvjesne osobe koje će uspjeti izaći na kraj sa poteškoćama na koje će nailaziti, ističe se u priopćenju Foruma.