12.9 C

Ne treba slaviti, ali Varaždin je ukazao na mogućnosti Slavenove momčadi
N

Nakon podjele bodova u Varaždinu (Varaždin – Slaven Belupo 1:1 u 21. kolu Prve hrvatske nogometne lige) i jedni i drugi mogli su reći: Šteta, bili smo blizu pobjede, ali su mogli i reći: Dobro smo prošli što smo osvojili bod.

Jer to je i bila utakmica puna preokreta, vrlo izglednih situacija, sa sjajnim mladim Varaždinom (izuzimamo iz kategorije mladih još sjajnijeg varaždinskog kralja nogometa Davora Vugrinca, nevjerojatnog znalca, na ovoj utakmici sjajnog vođe i asistenta), Varaždinom koji je trkački izuzetno spreman i sa Slavenom Belupom koji je dao naznaku da zaista ima kvalitetne igrače, samo se ne zna gdje su se u prijašnjim utakmicama izgubili.

Trening pucanja po golu

No, dio odgovora na to pitanje izrekli su stručni, ali i laički promatrači: Varaždinci su uvijek bili korak prije do lopte, Slavenovi igrači su zaostajali, a u prvom poluvremenu djelovali su dosta ukočeno, moglo bi se čak reći potrošeno. Očito je da im nedostaje sportske relaksacije, više igre, manje teških fizičkih zadataka. Previše bildanja usporava igru.

Roy Ferenčina čuo je od novinara statistiku o udarcima na gol u susretu s Rijekom, kada su upućena tri udarca u okvir u 90 minuta. Neprovjereno: navodno da su zadnji treninzi bili posvećeni pucanju na gol. Ne znamo je li vic, ali navodno da su neki igrači zapitali zašto se toliko puca na gol? Rekli to oni ili ne, činjenica je da se igrače očito uči taktikama, kretanju lijevo desno, ovakvom ili onakvom sustavu, a zanemaruje se udarac i ubacivanje.

Problem je Slavena Belupa što mu je srednji red slab. Nema kreacije, a kad loptu uzmu u noge znalci, onda se s tom loptom prtlja, ili se ljevak uputi u avanturu da desnu stranu, pa se lopte gube. Slaven muku muči s tim dijelom sastava.

Možda su treninzi pucanja na gol pomogli i da se zabije taj jedan, ali je činjenica da se u drugom poluvremenu pucalo prema vratima 10 puta, a pogodilo okvir gola osam puta. U 1. poluvremenu nije bilo tako statistički dobro, bilo je 5:1, ali ukupni dojam je dobar, pogotovo što smo vidjeli akcije u kojima su sudjelovala po tri napadača, s dobrim protokom lopte. napad je do lopti dolazi i dubinskim loptama, kada je preskakalo mučenje na sredini terena.

Roy: Naš primarni cilj je da ostanemo u ligi

Nakon utakmice novi trener Slavena Belupa Roy Ferenčina davao je izjave na više strana, a sažetak je ovaj:

– Nisam prvo poluvrijeme bio potpuno zadovoljan igrom polušpice i špice, no u drugom poluvremenu bili su najbolji pojedinci, zabili gol, na kraju i onaj drugi, poništeni. Nama je ovo bila jako važna utakmica, s obzirom na to da smo u opasnoj zoni, a momčad sam preuzeo tek u utorak. Moglo je otići na obje strane, pa je podjela boda stoga najrealnija. Trenirali smo zajedno tek tri dana, pa će ova prvenstvena pauza dobro doći za uigravanje momčadi. Naš primarni cilj je da ostanemo u ligi. Mi smo sad u zoni ispadanaja i moramo se podrediti toj situaciji.

Roy Ferenečina nakon utakmice najviše se raspitivao o poništenom golu, o tome kako smo to vidjeli. Nismo vidjeli, imali smo samo dojam, netko je tvrdio da je Mujanović bio u zaleđu u trenutku dodavanja. Međutim, nije to bilo dodavanje (možda ono prije, ne znamo), Benko je pucao, Dreven je prsima skrenuo loptu prema golu, na nju su iz pozadine naletjeli jedan varaždinski igrač i Mujanović, Mujanović je bio brži i smjestio loptu u mrežu, a pomoćni je digao zastavicu.

Na HTV snimci se ništa ne vidi, snimanje je bilo s jednom kamerom i loše, a da ne velimo da je komentator vidio sasvim drugu utakmicu od ostalih, njemu to nije bilo dobro. Napisali smo jučer: ljudi čista srca mogli su utakmicu u Varaždinu vidjeti kao dobru nogometnu predstavu, bez obzira kako su prošli ”njihovi”.

Priče iz Kneginečke hiže

Dio vodstva Slavena Belupa zatekli smo u Kneginečkoj hiži u Gornjem Knegincu, častili su ”domači dečki”. Svako malo vrtile su se situacije s utakmice i to na obje strane, i za jedne i za druge, i opći je zaključak da je moglo biti i drugačije, da je podjela bodova realna. Nitko nije točno vidio zašto je sudac mahao zaleđe (nije to mogao s onom falš slikom na TV utvrditi ni Mateo Beusan u specijaliziranoj emisiji), tumačenja mogućeg su različita.

Utvrđeno je da je sudac dobro sudio, iako je Slaven Belupo dobio pet, a Varaždin samo dva žuta kartona. Suglasni su da su možda neki igrači pošteđeni drugog žutog, a da su stradali nedužni. Zna se samo da zbog trećeg žutog kartona u susretu s Karlovcem 2. travnja neće moći nastupiti Maras i Nynkeu.

U razgovoru je upravo utakmica s Karlovcem naznačena kao bitna, jer kad su već propuštene mogućnosti osvajanja bodova sa Splitom i Rijekom svaka iduće je bitna, s Karlovcem možda i najbitnija. Slaven Belupo po svim procjenama ima kvalitetu igrača za prvi 4-5 sastava lige, neki ga svrstavaja i među tri, neki su mislili da se s ovim sastavom može boriti i za prvo mjesto. Bilo bi to tako kad bi dečki jednako igrali s najjačima i onim slabije kvalitete. A baš s ovim drugima se gubi.

U dvije utakmice dva gola na isti način

Možda ipak treba nešto reći o primljenom golu. Bio je to gotovo preslik primljenog gola na utakmici s Rijekom, samo na drugoj strani. Nemamo prava miješati se u stručne stvari, ali dobro bi bilo proanalizirati primljene golove i vidjeti što su mogli obrambeni igrači, a što golman. Bit ćemo zadovoljni ako nisu mogli ništa, ali naš je dojam da i obrana i golman snose krivicu. Roy Ferenčina otvoren je za dobronamjerna tuđa viđenja i ne sumnjamo da će razmotriti i ovo.

Utakmice u Austriji i Ludbregu

Slaven Belupo prvi tjedan stanke u prvenstvu iskoristit će za međunarodnu utakmicu. U petak 25. ožujka (16 sati) gostuje u Austriji u Wolfsbergu i igrat će s austrijskim drugoligašem RZ Pallets WAC. U utorak iza toga, 29. ožujka (16 sati), igrat će u Ludbregu s Podravinom.