3.9 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 23. prosinca 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
Kolumna: Hrvoje Petrić

Posjedi velikog vojvode Hercegovine u Podravini i Prigorju
P

Ne propustite

Utvrde Veliki i Mali Kalnik su od 1469. bile u vlasništvu Vladislava (Vukčića) Hercegovića Kosače, sina «hercega od Sv. Save» Stjepana Vukčića Kosače, velikog vojvode Hercegovine.

vukcic-kosacaNjegov sin Balša živio je na Malom Kalniku. Nakon njegove smrti obitelj je osiromašila. Balša je imao sina Matiju (koji je umro prije 1533.) te unuka Nikolu, koji se posljednji put spominje 1522. Prema poreznim popisima, «ducis Balsse» je 1507. posjedovao 23 porezna dima na posjedu Planina u Zagrebačkoj županiji, da bi se 1509. taj broj smanjio na 19 dimova. Herceg (dux) Balša je 1507. držao 20 poreznih dimova u trgovištu Glogovnica te 30 poreznih dimova na posjedu Mali Kalnik u Križevačkoj županiji, kao i 31 porezni dim u Kalcu (danas Tkalec između Vrbovca i Križevaca). Godine 1512. u Malom Kalniku je broj poreznih dimova u vlasništvu Balše povećan na 37, dok trgovište Glogovnica nije popisana kao njegov posjed. Balša (Balse ducis) je 1513. zadržao 37 dimova u Malom Kalniku, a k tome je posjedovao 6 dimova u Jalšovcu pokraj Koprivnice i čak 70 dimova u Sv. Ivanu, koji bi odgovao posjedu Glogovnica Sveti Ivan istočno od Križevaca. Godine 1513. herceg Petar Balša (Petri Blasa ducis) u Križevačkoj županiji u kotaru Valentina Zebenya držao je 43 dima, za što je trebao platiti 25 ½ forinti i 30 denara, u kotaru Petra Fintića 189 dimova, za koje je trebao platiti 113 forinti i 40 denara poreza, a u kotaru Petra Lackovića 16 dimova, za koje je morao platiti 9 ½ forinti i 10 denara. K tome je u Zagrebačkoj županiji Petar Balša imao 16 porezih dimova, za koje je trebao platiti 9 ½ forinti i 10 denara poreza. Imanja hercega Petra Balše, ukupne veličine od čak 264 dima, za koje je trebalo platiti 158 forinti i 40 denara poreza, popisana su među onim posjedima u Kraljevini Slavoniji koji su bili oslobođeni od plaćanja kraljevskog poreza. Godine 1517. herceg Balša držao je 28 poreznih dimova u Malom Kalniku, da bi ih 1520. posjedovao u veličini od 25 dimova. Pri tome je zapisano 6 osiromašenih dimova (paupers). Posljednji put Balše se kao vlasnici Maloga Kalnika spominju 1533, kada su morali platiti 18 forinti poreza. Zanimljivo je da je Balša držao nekadašnje templarske posjede – Planinu i Sveti Ivan (Glogovnicu). Izgleda da je držao obje Glogovnice – i sepulkralsku (vršio dužnost prepošta) i templarsko–ivanovsku (Sveti Ivan – dio vranskog priorata), čini se i u vrijeme kada kao vlasnik nije naveden u popisima poreza.

Moguće je sumirati da su Hercegovićeva imanja bila Veliki i Mali Kalnik, a zatim samo Mali Kalnik te kratko vrijeme i imanja uz Glogovnicu. Prvo, nekad sepulkralska Glogovnica Blažene Djevice s pridruženim posjedima u Planini (Zagrebačka županija), Tkalcu, Križančija kod Ludbrega i Miholjancu kraj Vaške (Gornji Miholjac istočno od Virovitice). Drugo, nekad templarska odnosno ivanovska Glogovnica Svetog Ivana s pridruženim posjedom Križančija kraj Križevaca. Posjed Jalševec kod Koprivnice također je držao Balša i spadao je pod Glogovnicu, ali nije poznato koju. No pritom treba naglasiti kratkotrajnost Balšina gospodarenja Glogovnicama. Za Glogovnicu Blažene Djevice moguće je dokazati njegovo «vlasništvo» od 1507. do 1517. (1507. se izričito kaže da drži ovu Glogovnicu), a za 1509. i 1517. godinu to se može dokazati indirektno, jer je on vlasnik Planine u Zagrebačkoj županiji. Za Glogovnicu Svetog Ivana Balšino se «vlasništvo» može dokazati samo za 1513. Za Glogovnicu Sveti Ivan može se dokazati i način na koji ju je držao. Bio je to vjerojatno zakup, kao što ju je nakon njega Petar Berislavić (ban, ali i vranski prior) 1516. dao u zakup Emeriku Bradaču. (Arhiv HAZU, D-XXIV-68; J. Stipišić – M. Šamšalović, Isprave u Arhivu Jugoslavenske Akademije, Od smrti kralja Matije Korvina do smrti kralja Vladislava II, Zbornik Historijskog instituta Jugoslavenske akademije, vol. 4 , Zagreb 1961, regesta br. 4183, str. 553.) Na koji je način Balša držao Glogovnicu Blažene Djevice, nije u potpunosti jasan. Čini se da je to bio neki odnos sa zagrebačkim biskupom, koji se kao njen vlasnik navodi i prije i nakon Balše. S tim u vezi morao bi biti i naslov prepošta koji je Balša nosio u vrijeme držanja ove Glogovnice.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Blagdansko vrijeme

FOTO U Pitomači uz molitvu upaljena i četvrta adventska svijeća

Na Trgu kralja Tomislava u Pitomači s posebnim je pijetetom, mislima i molitvom za stradale u nezamislivoj tragediji u...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×