4.2 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 23. prosinca 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -

Putovanja ljeti // Korisni savjeti za vozače
P

Ne propustite

Bilo da je riječ o odlasku na more, u planine ili na selo, važno je poštivati sigurnosne detalje kako tijekom ljetnog putovanja ne biste naišli na neželjene situacije vozeći svoje limene ljubimce.

Stručnjaci iz Citroena Savska preporučuju da prije polaska na put provjerite tehničke detalje na vozilu. Budite sigurni da su kočnice u dobrom stanju. Akumulator također. O kvalitetnim gumama nije potrebno trošiti riječi. Provjerite kvalitetu ulja. Nije zgorega provjeriti i ispravnost rotacije guma kako pri velikim brzinama ne biste doveli sebe i svoju obitelj u opasnost. Pri velikoj brzini, neispravan hod guma može dovesti do neželjenih posljedica.

Nakon što ste provjerili ove detalje, vrijedi se baciti u dodatne provjere i kvalitetno napumpati gume. Bitno je da su sve četiri gume napumpane na istu razinu radi jednakog balansa pri vožnji. Budite sigurni da ste provjerili ispravnost rezervne gume. U slučaju da vam se desi problem na putu i budete prisiljeni mijenjati gumu.

Nadalje, uvjerite se da su gumice na brisačima ispravne. Tijekom ljetnih mjeseci vožnjom na autocesti, vaše vjetrobransko staklo postaje primamljiva destinacija, odnosno groblje za insekte. Ukoliko gumice na brisačima nisu mijenjane i dotrajale su, prilikom čišćenja ćete vrlo vjerojatno napraviti još veći nered i učiniti staklo umazanim. Takvo staklo predstavlja opasnost jer drastično smanjuje vidljivost vozača.

Bitno je da dobro vidite i da vas drugi vide. Na tom tragu provjerite i osgurajte da su sva svjetla na vozilu ispravna. Nije zgorega promjeniti žaruljice kako ne biste bili u situaciji da vam koja prestane s radom tijekom noćne vožnje.

Provjerite stanje klima uređaja u vozilu. Dobro je pročistiti filtere kako bi klima uređaj radio kako spada. Taj detalj je vrlo bitan iz razloga što velike vrućine i sparina negativno utječu na osobe sa zdravstvenim problemima, kao i na djecu te kućne ljubimce.

Ukoliko putujete s djecom, obavezno se pobrinite da osigurate sve aspekte njihove sigurnosti. Provjerite da li su dječje sjedalice i boosteri pravilno postavljeni i učvršćeni. Djecu vežite prema pravilima i nek ostanu vezana tijekom cijele vožnje, bez presedana. Sva djeca mlađa od 12 godina moraju se voziti na stražnjim sjedalima. Osim djece, pobrinite se da su svi putnici u vozilu vezani.

Najveći problem kod djece tijekom boravka u vozilu u ljetnom periodu predstavlja opasnost od toplotnog udara. Djecu nipošto ne ostavljajte same u vozilu. Čak ni na nekoliko minuta dok motor i klima rade. Unutrašnjost vozila se iznimno brzo zagrijava. Ukoliko je vanjska temperatura 25 stupnjeva, u vozilu se u samo nekoliko minuta može zagrijati na temperaturu koja može dovesti do smrtnih posljedica. Tjelesna temperatura kod djece se podiže čak tri do pet puta brže nego kod odraslih pa taj detalj svakako imajte na umu.

Budite sigurni da je vaše vozilo uvijek zaključano i kvalitetno parkirano uz pomoć ručne kočnice. Djeca se vole igrati oko vozila i najmanje što želite je da njihova igra urodi neželjenim posljedicama.

Ne zaboravite da duža putovanja predstavljaju napor za djecu, a posljedično i za vas. Detaljno isplanirajte put i budite sigurni da dovoljno često stajete kako biste se osvježili, pili i nešto pojeli. U slučaju umora, nastojte mijenjati vozača za upravljačem kako umor ne bi izazvao situacije koje nitko ne želi. Djeci tijekom puta osigurajte dovoljno zanimacije poput knjiga, igračaka, crtića ili slično što će im putovanje učiniti zabavnijim.

Duga putovanja znaju biti naporna. Pogotovo za vozača. I nerijetko dosadna. Nemojte dopustiti da dosada utječe na vašu vožnju. Ubijanje dosade nipošto ne rješavajte korištenjem mobilnih telefona, razgovora ili pisanjem poruka. Razmišljajte o sigurnosti ljudi koje vozite, svojoj osobnoj sigurnosti, ali i sigurnosti svih drugih sudionika u prometu koje ugrožavate takvim postupcima.

Tijekom ljeta na cestama je velik broj motora i motocikala. Vozači motora nemaju privilegiju zaštite kao što je slučaj sa vozačima automobila, kamiona ili kombija. Riječ je o najugroženijim korsnicima cesta. Pobrinite se za njihovu sigurnost ostavljanjem dovoljnog razmaka između vašeg vozila i njih tijekom vožnje. Idealna razdaljina predstavlja vremenski interval od 3 do 4 sekunde. Motori su puno lakši od ostalih vozila na cesti i raspon njihovog zaustavljanja u slučaju neželjenih dgađanja na cesti je puno kraći nego kod drugih vozila.

Posebno obratite pozornost na sigurnost pješaka u prometu i uzmite u obzir da :

– Na pješake možete naići uvijek i pogotovo kad se tome najmanje nadate

– Izbezumljeno kretanje pješaka na autocestama se dešava kod doživljaja šoka. U slučaju nailaska na nesreću, obavezno pripazite na pješake i njihovo nekontrolirano kretanje

– Pješake je teško uočiti. Pogotovo tijekom noći, u uvjetima smanjene vidljivosti i vremenskih nepogoda

– Zaustavite se pješacima koji žele preći cestu. Makar i na području gdje nije označen pješački prijelaz. Tako ćete osigurati njihovu sigurnost, ali i upozoriti ostale vozače na prisutnost pješaka.

– Uočite li ispred sebe zaustavljeno vozilo na cesti bez upaljenih pokazivača smjera, obavezno se zaustavite. Zaustavljena vozila često propuštaju pješake. Zaobilazeći zaustavljeno vozilo, činite radnju kojom ugrožavate velik broj sudionika u prometu.

– Ne pretpostavljajte da vas pješaci vide na cesti. Postoji mogućnost da su ometene pažnje i učine krivi pokret. Uz vašu krivu pretpostavku, ovo dovodi do najgoreg scenarija.

– Posebnu pažnju posvetite prilikom vožnje u blizini škola ili naselja. U takvim područjima djeca često znaju biti ponesena igrom i nekontrolirano istrčati na cestu.

Odgovornost kod vozača je ključna za sigurnost u prometu. Budite odgovoran vozač i koncentrirajte se isključivo na vožnju. Najčešći uzroci nesreća i odmicanja pažnje kod vozača su korištenje mobilnih telefona, hranjenje, ispijanje pića, razgovor sa suputnicima, korištenje tehnologije u vozilima, prijenosnih uređaja i slično.

Korištenje nedozvoljenih sredstava predstavlja velik problem sigurnosti u prometu. Zaboravite na alkohol. Čak i jedna čašica alkoholnog pića na oproštaju s prijateljima može biti kobna za vas, vaše suputnike i sudionike u prometu.

Za kraj, pobrinite se da vaše vozilo sadrži nužne predmete u vozilu u slučaju da vam se desi nezgoda na putu. U prvom redu, riječ je o mobilnom telefonu i pripadajućem punjaču. Neophodni su ispravan pribor za prvu pomoć, svjetiljka, trokut, kablovi za punjenje akumulatora, alat za promjenu guma, osnovni alat za prvu pomoć u slučaju kvara, hrana, piće i neophodni lijekovi za pojedine suvozače, dodatna količina tekućine za brisače, signalni prsluci.

Izvor: www.auto-info.hr 

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

U sportskoj dvorani

FOTO Iz nogometa i stolnog tenisa dolaze najbolji sportaši Pitomače, dodijeljena priznanja

U sportskoj dvorani Osnovne škole Petra Preradovića u Pitomači proglašeni su najbolji sportaši općine u 2024. godini. Dodjela je održana...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×