6.3 C

Slaven Belupo po prvi put u povijesti remizirao s Dinamom u Maksimiru

Igrači Slavena Belupa po prvi put su na prvenstvenom gostovanju u Maksimiru uspjeli odigrati neriješeno (0:0) i osvojiti vrijedan bod kojim su popravili dojam nakon poraza protiv Splita u prvom proljetnom kolu.

Farmaceuti su do sad samo jednom pobijedili u Maksimiru, dogodilo se to 2004. godine pod vodstvom trenera Branka Karačića, tada je bilo 2:1, a pogotke su postigli Karabatić i  Karabogdan.

Nakon što je otvorio drugi dio prvenstva minimalnom pobjedom u Karlovcu, Dinamo je prvu utakmicu u 2011. godini na svom Maksimiru odigrao protiv Slaven Belupa. Igralo se po vrlo lošem terenu, uništenom još od prosinačkog dvoboja s PAOK-om, pred približno 500 gledatelja.

Gosti iz Koprivnice postavili su se čvrsto i organizirano, u skladu s najavama, te su uvodne minute prolazile samo ispitivanju snaga i neuspješnim Dinamovim pokušajima slaganja smislenog napada. Štoviše, Slaven Belupo je nešto i pokušavao u napadu, posebno preko desne strane i Gorana Mujanovića, no pravih opasnosti za Ivana Kelavu ipak nije bilo.

Plavi su potom počeli sve češće prijetiti ubacivanjima, bilo iz slobodnih udaraca ili prekida, bilo dva puta zahvaljujući Ivanu Tomečaku, no nisu to bile prave lopte za Fatosa Beqiraja, Andreja Kramarića ili Marija Šituma.

Povremeno je pokušavao i Josip Brezovec iz daljine, ali mreža se zatresla tek u 24. minuti iz jedne gužve pred Silvijom Rodićem. No, sudac je poništio pogodak zbog zaleđa. Slaven Belupo u međuvremenu nije popustio, nastavio se odlučno braniti, a Dinamo je najbliže golu u prvom dijelu stigao u 38. minuti. Pedro Morales je iz slobodnog udarca zatresao prečku.

Dvije minute prije odlaska na odmor Milan Badelj je dobro proigrao Beqiraja, no njegov lob preko Rodića nije bio uspješan. U drugo su poluvrijeme Zagrepčani ušli aktivnije i odmah stvorili nekolicinu opasnih situacija.

Moralesa je još jednom zaustavila prečka, a već u sljedećem napadu i intervencija vratara Rodića. U 55. minuti Beqiraj ne stiže obećavajuću loptu, a pokušaje Badelja i Brezoveca blokira požrtvovna obrana gostiju. Samo minutu poslije koprivnički je prvoligaš upozorio da Dinamo može biti kažnjen – povratna lopta Davora Bagarića u brzom protunapadu zamalo je pronašla dvojicu slobodnih suigrača.

Nastavak je bio dosta aktivniji od prvih 45 minuta, Dinamo je uglavnom imao inicijativu, no i Slaven Belupo se pokazao s dva dobra ubačaja Vedrana Purića, a što se utakmica više bližila kraju, to je sastav Mile Petkovića djelovao uvjerenije da će Maksimir napustiti s bodom u džepu.

U nedostatku pravih, izrađenijih akcija u završnih 10-15 minuta, zaprijetili su tek Ante Rukavina i Luis Ibanez, odnosno Josip Milardović i Tomislav Bušić s druge strane, a Beqiraj je u dva navrata bio povukao potez previše pa su i njegove izgledne šanse otišle u nepovrat. U sudačkoj nadoknadi glavom je pucao Tonel, no lopta je završila pored gola.

Naposljetku će gosti zadovoljniji napustiti Maksimir, a Dinamo sada na vrhu poretka ima pet bodova viška ispred Hajduka.

Ljuti Vaha

Dinamov se tabor u nekoliko navrata u prvom poluvremenu nije složio sa sudačkim odlukama o situacijama u kaznenom prostoru Slavena i kriteriju (ne)dodjele žutih kartona, a u jednom je trenutku najburnije reagirao trener Vahid Halilhodžić, koji je ljutito došao pojasniti nešto klupi Slaven Belupa.

Izjave trenera: Halilhodžić nije razočaran, Petković zadovoljan bodom

Poslije remija protiv Slaven Belupa Vahid Halilhodžić naglasio je kako nije razočaran jer je njegova momčad ispunila ono što je od nje tražio, ali za nešto više bilo je potrebno malo sreće.

Gostujući trener Mile Petković bio je itekako zadovoljan jer je njegova momčad ispoštovala sve što je od nje tražio. Postavila se čvrsto i odnijela vrijedan bod, iako je mogla čak i više.

“Nama je bilo najbitnije da se kvalitetno postavimo i pružimo dobar otpor te ispreremo loš okus poraza od Splita”, rekao je koprovnički strateg. “Dečki su se dobro potrošili i ja im još jednom čestitam.”

Petković je posebno naglasio da je domaćin imao inicijativu: “Dinamo je bio bolji, to je jasno. Mi smo odigrali snažan obrambeni blok s presingom na loptu te pokušajima na kontre i polukontre. Naravno, i u takvoj situaciji Dinamo je bio bliže pobjedi, ali mi smo došli do željenog rezultata.”

S druge strane, Vahid Halilhodžić proklinjao je lošu sreću. “Stvorili smo dosta prilika, sedam-osam pravih. Imali smo i dvije prečke. Ja sam čestitao svojim igračima, ne mogu im ništa zamjeriti. Sreća nam je okrenula leđa.”

“Protivnik je igrao agresivnu obranu, pokušavao je na kontre koje smo mi osujetili. Ipak, moram priznati i da je Slaven bio blizu postizanja pogotka.”

“Utakmica je bila kvalitetna, jedna je momčad bila napadačka, druga obrambena. Ja nisam razočaran svojom ekipom”, dodao je Vaha.

Halilhodžić se osvrnuo i na loše stanje maksimirskog travnjaka: “Ovakav se ishod mogao i očekivati. Mi smo znali da će biti teško na ovakvom terenu. Ovakav će teren uvijek više odgovarati protivniku u nastavku prvenstva.”