3.5 C
Koprivnica
Petak, 26. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Crtice iz povijesti

Staro vinogradarstvo
S

U Podravini vinogradarstvo je zasigurno razvijeno već u 13. i 14. stoljeću i to po obroncima Bilogore (Međurečke gore) i Kalnika

Ne propustite

Brežuljkasti dijelovi južnih i zapadnih dijelova prigradskih naselja i idilični brežuljci Bilogore (nekadašnje: Međurečke gore) i Kalnika učinili su u ovom kraju od starinea popularnim vinogradarstvo, gorice i kleti, ne samo kao poljoprivrednu granu nego i za utjehu starima, koji se više nisu mogli baviti teškim poljoprivrednim radovima te kao inspiraciju mnogim umjetnicima. Vinova loza je vrlo rano došla u ove krajeve. Pretpostavlja se da su vinovu lozu u Panoniju donijeli Kelti u 4. st. pr. Krista. Rimskim zauzimanjem prostora uz Dravu u panonskoj nizini se razvija poljodjelstvo, što pospješuje razvoj vinogradarstva. Nakon rimske vlasti, u vrijeme seobe naroda, nazaduje kultura vinove loze u mnogim europskim zemljama. Doseljenjem Hrvata na ove prostore dolazi do postupnog razvoja feudalnih odnosa. Uzgoj vinove loze je zahtijevao veliki broj radnika i visoku radnu kulturu. Proizvodnja vina obuhvaćala je tridesetak operacija koje su morale biti usklađene s vegetacijskim ciklusom vinove loze, a i s procesom vinifikacije grozda.

U Podravini vinogradarstvo je zasigurno razvijeno već u 13. i 14. stoljeću i to po obroncima Bilogore (Međurečke gore) i Kalnika. O starim vinogradima govore mnogobrojni dokumenti, a prvi spomen vinogradima u području Kalnika datira u 1244. godinu. Na Bilogori (Međurečkoj gori) se vinogradi prviput spominju 1316. godine kod Komarnice (Novigrada) i Prodavića (Virja) no spominju se vrlo brzo i kod Koprivnice. Prvi pisani dokumenti o vinogradarstvu na području grada Koprivnice datiraju iz sredine 14. stoljeća. Povijesni izvori vinograde oko Koprivnice grupiraju u pet područja: područje Kameno (danas područje Starigrada i dijelova Jagnjedovca), Dragano-vec, Bakovčice, Vinica i Močile. U Koprivnici je u 15. stoljeću već razvijena trgovina vinom u gostionicama, gostioničari su vino kupovali na veliko a prodavali ga na malo. Od kupljenog vina krčmari su morali od svakog lagva plaćati vrijednost jednog pinta, odnosno cijenu pinta pod kojom se vino točilo. Zanimljiv je i podatak o slobodnom uvozu vina u gradsko utvrđeno područje Koprivnice. Svaki građanin je mogao uvažiti vino u grad od berbe do Martinja (11. studenog). Na sv. Martina, poslije pozdravljanja, vino se nije moglo uvoziti sve do iduće berbe. U slučaju da bi koji građanin silom htio vino uvoziti u Koprivnicu, slijedile su odgovarajuće sankcije. Gradski je sudac, kao poglavar grada, zajedno s prisežnicima morao to vino zaplijeniti u korist gradske općine.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

hm,hm

Uz ovih sedam savjeta poveća vam se šansa za dobitak na lutriji

Ako želite povećati izglede za dobitak na lutriji, iskoristite savjete serijskih pobjednika. Naravno da ne postoje strategije ili taktike za...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×