12.6 C
Petak, 3. svibnja 2024.

Dinamo pobjedom u Koprivnici prošao u finale Kupa, dobar otpor Slavena
D

Uzvratna utakmica poluzavršnice Hrvatskog kupa između domaćeg Slavena Belupa i zagrebačkog Dinama završila je pobjedom Dinama 0:1, a Zagrepčani su u Koprivnicu iz prve utakmice donijeli prednost od 4:1 i tako se plasirali u finale.

Ta pobjeda je ostvarena na stadionu u Maksimiru prije 14 dana. Prvo poluvrijeme donijelo je otvorenu igru na obje strane, ali je završilo bez zgoditaka 0:0.

Trener Slavena Belupa Roy Ferenčina stavio je na gol Nurkovića, jer Rodić nema pravo nastupa u subotu u prvenstvenom susretu s Hajdukom, pa mu je to bilo ”uhodavanje”. Gregurina je ozlijeđen, u sastav ušao oporavljeni Milardović.

Kod Dinama neposredno prije utakmice ozlijedio se Rukavina, pa je naknadno u zapisnik unesen Palić.

U gledalištu Karolina Šprem i Marcos Baghdatis

Prije utakmice nastala je živost među fotoreporterima: na tribine su sjeli naša tenisačica, Varaždinka Karolina Šprem u društvu ciparskog tenisača Marcosa Baghdatisa, par u emotivnoj vezi.

Prvi udarac na gol Slaven Belupo imao je u 10. minuti, kada je Kokalović pucao iz daljine, lopta je očešala nekoga iz Dinamove obrane i završila u rukama Kelave. Slaven je u početku imao više inicijative i, više nego ikad, potporu gledatelja, koji su sasvim bili u igri. Lijepo vrijeme sigurno je pogodovalo boljem raspoloženju.

U krasnoj akciji u 15. minuti Benko je izdribljao i golmana gostiju Kelavu, lopta je krenula u gol-aut, ali je Benko požrtvovno izbacio u aut. Sudac Vučkov u 17. minuti dodijelio je žuti karton Kokaloviću zbog jednog starta na Badelju, uz negodovanje gledališta zbog te odluke. Slobodni udarac sa 30-ak metara Ibanez je opalio topovski, Nurković je uhvatio loptu u zagrljaj.

Prva prava prigoda Slavena u 20. minuti

Pravo je čudo kako Slaven Belupo nije poveo u 20. minuti, lopta je nakon udarca Mujanovića pogodila Tonela na gol-crti, a Bušić je pogodio Kelavu. Sve se događalo na tri-četiri metra od gola. Na kraju korner, bez rezultata.
U 22. minuti lopta je pogodila Bagarića u ruku unutar 16 metara, ali Vučkov je mahnuo da se igra dalje. Vučkov štiti Dinamo kao male bebice, svaki doticaj je prekršaj. No, trudio se podijeliti i ”žutake”: Maras mu je prigovorio zbog dosuđenog prekršaja na 25 metara iskosa u 24. minuti i dobio kaznu. Ibanez je slobodni udarac pucao pokraj gola. Calello je u 25. minuti povučen za ruku na 25 metara, Ibanez je pucao traljavo vanjskim dijelom kopačke i lopta je završila u gol-autu.

U 29. minuti Ademi je imao ”samoozljeđivanje”, a istodobno je na travi u šesnaestercu Dinama završio Calello, koji se vratio u igri s povezom na glavi. U međuvremenu je Kelava skinuo nabačenu loptu s Bušićeve glave. Suci su se i dalje trudili nervirati domaćine i gledalište. U 36. minuti Mujanović je malo iskosa s desna pucao u prvi ugao Kelavina gola, golman Dinama je uhvatio loptu. Čudno, usprkos oštrim prekršajima, nije bilo žutog kartona za goste.

Drugo poluvrijeme: Pljesak za Varaždin, ali za domaće

Pljesak tribina u 51. minuti, kada je službeni spiker Mirko objavio da je Varaždin poveo u susretu sa Cibalijom. Istodobno pljesak je dobio i Benko za odlično izveden slobodni udarac sa 30-ak metara, lopta je prohujala pokraj gola.

U 52. minuti Vojnović je izbjegao zaleđe, loptu je u trku na lijevoj strani stigao Bagarić, odlično centrirao, ali Mujanović nije zahvatio loptu. Bila je matna situacija, no bez rezultata. U 56. minuti (konačno za Dinamo) žuti karton zbog povlačenja zaradio je Cufre. Prva izmjena kod Slavena Belupa bila je u 59. minuti: Bušić-Jurakić. U 61. minuti taj isti Jurakić poskliznuo se i ozlijedio sam samcat, očito je stradala noga. U 63. minuti morao ga je zamijeniti Havojić.

Mijenja i Halilhodžić. Nezamjetnog Šituma zamijenio je u 64. minuti Tomečak. Publika se bez razloga ljutila na Benka i propuštenu loptu koju je na pet metara centrirao Mujanović, da je i postigao gol ne bi bio priznat – Benko je bio u zaleđu. Kako je ružno u 69. minuti odglumio pad Dinamov Tonel. Dobio je žuti, kao i Mujanović zbog koškanja. Sudac je dozvolio živi zid na sedam metara, Milardović je protestirao i dobio žuti karton, a bio je u pravu. Bagarić je iz slobodnog udarca očešao vanjski dio mreže.

U 73. minuti Benko i Havojić napravili su opasnu kaciju koja je završila kornerom. Neiskorištenim. Slaven Belupo ima više od igre, ali nema pogotka. Umjesto Calella od 76. minute u sastavu Dinama bio je Sammir, dok je u 76. minuti Benka u Slavenuj Belupu zamijenio Poljak.

Uzvik zadovoljstva na javljanje rezultata iz Varaždina i vodstva Varaždinaca od 2:0.

Tomečak pogodio za 0:1 u 86. minuti

I onda potvrđeno pravilo: momčad koja napada, a ne dâ gol, na kraju gubi. U 86. minuti Tomečaka je iskoristio nisko ubacivanje Ibaneza i doveo Dinamo u vodstvo od 0:1, što je bio i konačni rezultat. Dinamo je u finalu.

UZVRATNA UTAKMICA POLUZAVRŠNICE HRVATSKOG NOGOMETNOG KUPA

SLAVEN BELUPO – DINAMO 0:1 (0:0)

Prva utakmica 1:4.

KOPRIVNICA – Gradski stadion. Gledatelja: 3000. Sudac: Domagoj Vučkov (Rijeka). Pomoćnici: Slaven Skender (Rijeka) i Diego Žudetić (Pula).

SLAVEN BELUPO (4-2-3-1): Nurković – Purić, Rogulj, Maras, Bagarić – Kokalović, Milardović – Mujanović, Vojnović, Benko (od 76. Poljak) – Bušić (od 59. Jurakić, od 63. Havojić). TRENER: Roy Ferenčina.

DINAMO (4-2-3-1): Kelava – Cufre, Bišćan, Tonel, Mesarić – Ademi, Calello (od 76. Sammir) – Šitum (od 64. Tomečak), Badelj (od 83. Brezovec), Ibanez – Beqiraj. TRENER: Vahid Halilhodžić.

STRIJELCI: 0:1 Tomečak (86.).

ŽUTI KARTONI: Kokalović, Maras, Mujanovič (Slaven Belupo), Cufre, Tonel (Dinamo).