Petak, 26. travnja 2024.

Slaven razbio Zagreb i prošao u polufinale Kupa
S

101123-bagaric-m

Slaven Belupo je odličnim pristupom u 2. poluvremenu slomio Zagreb, priredio mu katastrofu, pobijedio i plasirao se u polufinale Kupa.

Rezultat 5:1 više je nego uvjerljiv i bez i jednog prigovora. U Zagrebu je bilo 1:1. Plasman u poluzavršnicu najbolji je ovosezonski rezultat Slavena Belupa.

Zagreb nije nastupio u najavljenom sastavu, pola momčadi je trener Pavlović ostavio na klupi, među njima i glavnog strijelca Krstanovića, ali i Jurendića, Šovčića… Kod Slavena Belupa nije bilo iznenađenja, jer trener Petković nije objavio sastav, već je samo rekao da će biti sličan onome iz Šibenika. Tako je samo Delić zamijenio Poljaka, a odavno je odlučeno da u kupu brani Nurković umjesto Rodića.

Slaven Belupo u početku je imao laganu terensku premoć, jedan korner i nekoliko pokušaja prema vratima Višića. U 12. minuti trojica na čelu s Vojnovićem krasno su krenula prema šesanestercu gostiju, Vojnović je dao loptu na desno Mujanoviću, koji je napravio korak previše i njegovu loptu Višić je izbio nogom. Prva prava prigoda, istopljena zbog poteza više.

101123-gregurina-mA onda je Zagreb iskoristio dvostruku pogrešku Slavenove obrane i u 15. minuti poveo 0:1. Kokalović je izbio visoku loptu u petercu, Nurković izletio u prazno, skočio je Ivanković i glavom postigao vodeći gol. Zagreb je tako u tom trenutku došao u prednost ne samo na utakmici, već i u dvije utakmice, jer je u Zagrebu prva utakmica završena 1:1.

Nesigurna igra Purića stvarala je nervozu, a i Gregurina se nije baš isticao preciznošću: u 26. minuti umjesto da glavom smjesti loptu u gol, na pet-šest metara od gola poslao je ”visuljak” ”u ništa”. Uz to i od Delića se nije vidjelo puno. U 27. minuti iz trećeg kornera Bagarić je ubacio na glavu Nynkeua, ali je lopta otišla paralelno s golom, pokraj stative u gol-aut. Zagreb se branio sa svih 11 igrača i teško je bilo probiti takvu obrambenu zonu. U 31. minuti, nakon četvrtog kornera za domaće, Vojnović je pucao, ali je obrana izbila loptu ispred samoga gola.

U 38. minuti Abdurahimi je izvozao obranu na lijevoj strani, dao povratnu loptu na drugu stativu, ali Pejić nije stigao. U nastavku je Ivanković napravio grubi prekršaj s leđa na Mujanoviću i dobro je prošao samo sa žutim kartonom.

A onda su domaći izjednačili na 1:1. Bagarić se u 40. minuti sjurio po lijevoj strani, oštro ubacio pred gol, gdje se na loptu stuštilo mnoštvo nogu i dugo nismo moglo saznati je li bio možda autogol, niti tko je strijelac. Naknadno je utvrđeno da je vlastitu mrežu pogodio Ivanković.

Igra je živnula, Slaven Belupo ”uhvatio je konce”, Mile Petković je glasno dirigirao u svom prostoru, a i publika se oglasila, a i sudac, koji završio poluvrijeme s minutom produžetka.

Početkom 2. poluvremena Zagreb je najavio inicijativu, a trener Pavlović uveo je dvojicu novih, umjesto Špičića i Trepšića ušli su Šovšić i Krstanović.

Onda je Slaven Belupo to prekinuo pogotkom iz slobodnog udarca kojeg je u 55. minuti s oko 30 metara postigao Alen Maras. Njegov precizni udarac završio je u donjem desnom uglu Višićeva gola. Vodstvo od 2:1 sada je Slaven Belupo vodio u poluzavršnicu.

Ljubičić je oprostio Zagrebu u 57. minuti još jednu grubost: M. Pavlović je s leđa pokosio Delića, a Ljubičić je dosudio – aut za goste. Hm, Pavlović bi pocrvenio: je li to sudac počeo odlučivati o toku susreta?

No, Milardović je u 62. minuti prekinuo sve dileme. Bagarić je pucao s lijeve strane slobodni udarac, s desna je Milardović zahvatio loptu glavom, Višić obranio, ali se lopta odbila nazad do Milardovića, koji je iz blizine ugurao loptu u mrežu za 3:1.

101123-milardovic-mNapad domaćih počeo je bolje funkcionirati, probudio se i Delić, a onda su profunkcionirali – svi. U 66. minuti nakon kornera Bagarića loptu je nespretno pokušao izbaciti Ivanković, Gregurina je prihvatio dar i poslao loptu u mrežu za 4:1 za Slaven Belupo. Više zbilja nije bilo upitno ni koja je momčad bolja, ni koja će u polufinale: Slaven Belupo je među četriri!

Onda je sudac Ljubičić izvadio žuti karton, pojurio prema  Pavloviću, a onda je na intervenciju četvrtog suca Burila ipak spremio karton u džep.

U 77. minuti Krstanović je promašio gol sa dva metra, a u 80. minuti slobodni udarac Bagarića s 18 metara prošao je tik pokraj statative. I onda je točku na ”i” stavio Poredski osvojivši loptu u šesnaestercu gostiju i nekoliko sekundi prije isteka 90. minuta postigao konačnih 5:1. Slaven Belupo bio je puno bolja momčad i zasluiženo ide dalje.

HRVATSKI NOGOMETNI KUP, ČETVRTFINALE, UZVRATNA UTAKMICA

SLAVEN BELUPO – ZAGREB 5:1 (1:1)

(PRVA UTAKMICA 1:1)

KOPRIVNICA – Gradski stadion. Gledatelja 1.200. Sudac: Domagoj Ljubičić (Osijek).

SLAVEN BELUPO (4-2-3-1): Nurković – Purić, Kokalović, Maras, Bagarić – Milardović, Nynkeu – Mujanović (od 70. Poljak), Gregurina (od 77. Poredski), Delić – Vojnović (od 88. Jakšinić). TRENER: Mile Petković.

ZAGREB (4-4-2): Višić – Celjak, M. Pavlović, Ivanković, Špičić (od 46. Šovšić) – Parlov, Jefthon, Jugović (od 88. Cindrić), Pejić – Trepšić (od 46. Krstanović), Abdurahimi. TRENER: Luka Pavlović.

STRIJELCI: 0:1 Ivanković (15), 1:1 Ivanković (40-ag), 2:1 Maras (55), 3:1 Milardović (62), 4:1 Gregurina (66), 5:1 Poredski (90).

ŽUTI KARTONI: M.Pavlović (20), Ivanković (39), Milardović (57), Vojnović (68).