Povod za ovaj tekst, upit je čitatelja, je li punkcija stvarno neophodna pretraga i može li je nadomjestiti neka druga, primjerice magnetna rezonanca. Što se tiče pitanja o nadomjesnim ili zamjenskim pretragama, punkciju koštane srži nije moguće zamijeniti nijednom drugom dijagnostičkom pretragom. Treba istaknuti jedan opće priznati stav u medicini, da uvijek, kada obrada pacijenta ne dovede do konačne dijagnoze, nije moguće niti provesti optimalno liječenje.
Punkcija koštane srži je postupak, koji izuzetno rijetko dovodi do komplikacija. Ipak, obzirom da se radi o invazivnom dijagnostičkom postupku, zahtijeva potpisivanje suglasnosti, odnosno informiranog dijagnostičkog pristanka pacijenta. Dakle, riječ je tek o administrativnoj formalnosti, pa se bez razmišljanja i odlaganja treba uvijek odlučiti na punkciju, kad za to postoji indikacija, a rizik zahvata je praktički zanemariv. Rutinski ga u ambulantnim uvjetima izvodi liječnik, najčešće specijalist citolog.
Indikacije za punkciju koštane srži najčešće su u domeni specijaliste interniste-hematologa. Naime, kad laboratorijski nalazi krvi ukazuju na određene promjene krvne slike, pravi uvid u odstupanja vrijednosti pojedinih krvnih stanica, moguće je dobiti tek analizom koštane srži, jer se upravo njoj stvaraju sve krvne stanice.
Koštana srž kod odraslog čovjeka se nalazi u plosnatim kostima, te se najčešće uzima iz prsne kosti i zdjeličnih kostiju. Ona se sastoji od razvojnih oblika sve tri krvne loze: eritrocitne, granulocitne i trombocitne. Punkcija koštane srži je postupak koji omogućuje uvid u stanje razvoja različitih oblika krvnih stanica i dijagnostiku određenih
vrsta bolesti krvotvornih organa (anemije, leukemije, plazmocitom, metastatski tumori). tumora i promijenjenih proteina. Korisna je i kod praćenja progresije leukemija, kao i pri procjeni učinka liječennja (kemoterapije), a obvezna je pretraga i pri postupku transplantacije koštane srži.
KAKO SE PROVODI POSTUPAK UZIMANJA KOŠTANE SRŽI ?
Prije same pretrage, citologu je potrebno dati na uvid nalaz specijaliste hematologa i laboratorijske pretrage – primarno kompletnu krvnu sliku. Već smo istakli da je najčešće mjesto iz kojeg se uzima uzorak koštane srži zdjelična kost i to dio kosti na kojem je pristup najlakše dostupan. Uzorak koštane srži može se uzeti i na sternumu (prsna kost), zbog čega i ranije uobičajen naziv sternalna punkcija.
Nakon što liječnik odabere lokalizaciju, označi je i očisti dezinfekcijskim sredstvom, vrlo tankom iglom daje lokalnu anesteziju, da se smanji osjetljivost kože i potkožnog tkiva. Kroz kompaktni dio kosti prolazi se sa posebnom, za to namijenjenom iglom. Kad se uđe u središnji dio kosti izvuče se mandren (centralni dio igle) a na iglu se stavlja šprica kojom se aspirira (izvlači) koštana srž. Taj je dio postupka traje vrlo kratko, tek nekoliko sekundi i u manjoj mjeri je bolan.
Od ovako dobivenog uzorka koštane srži, izrađuju se preparati za mikroskopsku analizu. Mjesto punkcije mora biti zaštićeno sterilnom kompresom 24 sata.
Piše : dr. Dražen Sačer, fizijatar
Tel 048 625 033
E-mail : drazen.sacer1@kc.t-com.hr