3.5 C
HT PRVA LIGA

FOTO Rijeka pala na Apašu! Lima ponovno zabio i Slaven Belupu donio prvu pobjedu nakon pauze

Na Gradski stadion Ivan Kušek - Apaš nakon 114 dana vratili su se navijači.

Na Gradski stadion Ivan Kušek – Apaš danas su, nakon 114 dana, stigli navijači. Povod je, naravno, utakmica HT Prve lige, i to 30. kola u sklopu kojega je Slaven Belupo bio domaćin, a Rijeka gost. Više je puta rečeno kako je sastav trenera Tomislava Stipića otkako se nogomet vratio pokazao dobre i loše sekvence. No, pobjeda je izostala, a Riječani nikako nisu sastav protiv kojega se lovi prekid negativnog niza.

Gostima pod vodstvom trenera Simona Rožmana do samoga kraja prvenstva predstoji borba za drugu poziciju koja vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka. Do ovoga kola bili su treći, s jednom pobjedom i dva neriješena ishoda iz posljednjih triju utakmica. Dodajmo tome i polufinale Hrvatskoga kupa u kojemu su, u dramatičnoj završnici, izbacili Osijek.

Glede današnje utakmice, koprivnički prvoligaš bio je bez Bogojevića zbog tri opomene te Mikulića, Etoundija Filipovića kao ozlijeđenog trojca. Stipić je, stoga, na teren poslao vratara Ježinu te Zirduma, Parackog Božića u zadnjoj liniji. Ispred njih bio je Bačelić-Grgić kao zadnji vezni. Na krilima Goda Lulić, a između njih Jeffren Glavčić. U vrhu uobičajeni, fizički moćni dvojac Krstanović Lima.

Slovenski strateg prije puta u Koprivnicu kazao je kako je ovotjedni nastup protiv budućeg prvaka Dinama pokazao Slavenovu snagu, istaknuvši dobro iznošenje lopte i kombinatoriku u sredini njemu danas protivničkog sastav. Od prve minute Rožman je, posebice zbog problema u zadnjoj liniji, na teren poslao čuvara mreže Pandura ispred kojega su trojku činili Escoval, Velkovski Galović. Braut je bio lijevo, Lončar desno, a Halilović i Lepinjica u sredini. Čolak je glavni riječki napadač kojemu ofenzivnu podršku čine Andrijašević.

Valja istaknuti kako je posljednju pobjedu Slaven Belupo protiv Rijeke upisao 4. studenog, sada već davne 2011. godine.

Limin drugi pogodak sezone i odlično poluvrijeme Ježine

Prošlo je jedva pet minuta kada je Rijeka uputila udarac iz daljine, Ježina ga zaustavio, a u utrci za odbijenom loptom srušio Čolaka za, činilo se, jedanaesterac. Glavni sudac utakmice Mario Matoc pokazao je na bijelu točku, zatim se posavjetovao s VAR sobom, pa i sam otišao pogledati snimku, utvrdivši kako je Slavenov vratar ipak prvi stigao do lopte, čime je promijenio odluku i pokazao na korner.

Prvi je pokušaj domaćin imao u 15. minuti kada je Jeffrenov dalekometni pokušaj otišao pored vratnice. Južnoamerikanac je i u nastavku bio raspoložen, kreiravši nekolicinu prilika između linija gostiju. Jednom je, tako, lijepom minijaturom prošao svojega čuvara, pronašao Lulića dubinskom loptom iza leđa stopera Riječana, a Lima njegov prizemni ubačaj skoro pretvorio u drugi pogodak sezone. Premda je Pandur iz toga ogleda s napadačem izašao kao pobjednik, isto nije uspio učiniti minutu kasnije. Goda se prošuljao između triju Riječana te ubacio Brazilcu. Lima je lijepo smirio loptu, koju je gostujući stoper Galović krivo procijenio, poslavši je potom u 29. minuti u mrežu za 1-0.

U za njega neuobičajenoj situaciji, u 35. minuti, našao se Escoval. S obzirom na “brisani prostor” u Slavenovoj polovici, Portugalac je s loptom u nogama stigao na dvadesetak metara, dobro pucao, Ježina odbio, a Escoval loše zahvatio loptu iz još jednog ponuđenog pokušaja. Rezultat je i dalje bio na strani Stipićeva sastava.

Riječane rezultatski zaostatak nije pokolebao. Nastavili su nizati prilike, pa je tako Čolak u 42. minuti pred Ježinu stavio novi test koji je ovaj uspješno položio. Nije, međutim, zaustavio pokušaj Andrijaševića u sudačkoj nadoknadi prvoga dijela. Franko je izašao jedan-na-jedan, zaobišao ga i zabio za izjednačenje. Ali, Andrijaševića je zaustavio pomoćni sudac sa zastavicom podignutom zbog zbog očiglednog zaleđa.

Zanimljivo, posjed lopte od 53 naprema 47 posto nakon prvih 45 minuta bio je na strani Slavena, dok je Rijeka uputila dvostruko više udaraca. Time su, barem statistički gledano, u prvome dijelu opravdali ulogu favorita, o kojoj Ježina nije mario, već je zaustavio sve njihove nalete.

Niski, čvrsti blok te minute za Međimorca i Čovu

U prvoj trećini drugoga dijela Rijeka je pucala četiri puta, od čega je samo Andrijaševićev pokušaj glavom išao unutar okvira, i to zapravo bezopasno. Prednost na semaforu Stipić je iskoristio za spuštanje linije te čuvanje rezultata. U takvoj situaciji Rožmanova momčad, koju je ofenzivno pojačao ubacivanjem Pavičića, Murića, Yatekea i Piresa, nije kreirala prilike kao u prvome dijelu. A ako je prilika i stvorena, dobro je ponovno reagirao Ježina.

S druge strane, spomenuti se može Glavčićev pokušaj iz 75. minute koji je završio iznad grede, kao i dvostruka zamjena iz 86. minute kada su ušli, sada već tradicionalno, Šego, ali i Međimorec, stoper kojemu je to bio prvi prvenstveni nastup nakon što je 15. veljače dobio par minuta protiv Hajduka. Usto, u drugoj od čak devet minuta sudačke nadoknade premijerni nastup u prvome sastavu na pozornici Prve HNL dobio je i Čovo.

Mudro i spretno Slaven je došao do prve pobjede nakon pauze kojom su prekoračili granicu od 30 bodova. Točnije, konto sada pokazuje 31 bod, devet manje od šeste Gorice i sedam više od osmoga Varaždina. Rijeka je s 52 ostala na trećem mjestu, s time da međusobni susret večeras još moraju odigrati Hajduk i Lokomotiva.

HT Prva liga, 30. kolo, 21. lipnja, 18.55 sati, Gradski stadion Ivan Kušek – Apaš:

Slaven Belupo – Rijeka 1-0 (1-0)