Gornja je rečenica geslo Europske akademije rehabilitacijske medicine, osnovane još 1969. godine, a kojoj je cilj poboljšanje svih područja rehabilitacije, za dobrobit onih koji je trebaju. Fizikalna i rehabilitacijska medicina samostalna je specijalnost odgovorna za prevenciju, dijagnostiku, liječenje i rehabilitaciju osoba s onesposobljavajućim medicinskim stanjima u svim dobnim skupinama.
Rehabilitacija je korištenje svih sredstava usmjerenih na umanjenje utjecaja onesposobljavajućih stanja i postizanje optimalne socijalne integracije osoba s invaliditetom. Pravo na rehabilitaciju osnovno je ljudsko pravo, prema Povelji Ujedinjenih naroda od 1993. g. Cilj rehabilitacije je potpora neovisnom življenju, uspostava osobnog zadovoljstva te socijalna i profesionalna participacija. Kako je prevalencija (učestalost) invaliditeta u većini europskih zemalja oko deset posto, nemjerljiv je značaj rehabilitacije za osobe s invaliditetom. Ona pruža šansu invalidnim osobama, sprečavajući komplikacije i poboljšavajući kvalitetu njihova života.
Fizikalna i rehabilitacijska medicina nastoji umanjiti oštećenje nastalo bolešću ili ozljedom, i to sprječavanjem komplikacija i poboljšanjem funkcija. Ona je kontinuiran i koordiniran proces, koji počinje nastupom bolesti ili ozljede i traje do postizanja rezultata u granicama mogućeg, a koji zadovoljava rehabilitiranu osobu. Ona nije usmjerena samo na tjelesnu funkciju već i na omogućavanje aktivnog sudjelovanja ljudi u društvu. Pacijenti se poučavaju aktivnostima poput samozbrinjavanja, hodanja, vožnje, kupovanja, učenja i mnogim drugim aktivnostima.
Nositelj procesa je multidisciplinarni tim koji osim fizijatra uključuje fizioerapeute, radne terapeute i ostale odgovarajuće zdravstvene profile, socijalne radnike, edukacijsko osoblje i medicinsku tehniku.
Fizijatri – specijalisti fizikalne i rehabilitacijske medicine, primjenjuju zasebne dijagnostičke metode i provode liječenje, uključujući farmakološke, fizikalne, tehničke, edukacijske i profesionalne intervencije. Glavna načela fizikalne i rehabilitacijske medicine su optimiziranje socijalne participacije i kvalitete života, koji se postižu na pet načina: liječenje osnovne bolesti, smanjenje oštećenja i/ili invaliditeta, prevencija i liječenje komplikacija te poboljšanje funkcije i aktivnosti.
Kao osnovno načelo svih zdravstvenih sustava, ističe se promocija zdravlja, pa je prevencija bolesti i njezinih posljedica i komplikacija bitan element rada medicinske profesije. Prevencija može biti primarna (izbjegavanje bolesti ili ozljede), sekundarna (izbjegavanje posljedica i komplikacija same bolesti i ozljede) i tercijarna (izbjegavanje učinka bolesti ili ozljede na život osobe, tj. na ograničenje aktivnosti).
Rehabilitacija je multidisciplinarni timski rad, koji u pravilu vodi i koordinira fizijatar, a u središtu tima je pacijent. Vrijednost timskog rada je u tome, da je konačni rezultat veći od zbroja pojedinih profesionalnih doprinosa članova tima. Ona je vrlo učinkovita u poboljšanju individualne funkcije i samostalnosti, a novac uložen u rehabilitaciju vraća se višestrukom uštedom.
Piše : dr. Dražen Sačer, fizijatar
E-mail: drazen.sacer1@kc.t-com.hr
Tel. 048 625 – 033