15.7 C
Koprivnica
Srijeda, 8. svibnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Iz dnevnika istraživača

Veseli činjenica što je većina otočića na Šoderici iseljena
V

Ne propustite

Ne samo da su tada neodgovorni i nasilni pojedinci prisvojili otočiće, nego i drugima nasilno sprečavali korištenje jezera.

Sjećam se, ima prije par godina, na Šoderici se desio nemili događaj. Za vrijeme istraživanja na ovom jezeru u sklopu projekta „Ptice Podravine“, na mene je verbalno, vrlo vulgarnim psovkama i prijetnjama fizičkim nasiljem, nasrnuo jedan od vlasnika nelegalnih objekata na otočićima na Šoderici.

Tada sam ujedno i izviđao lokacije za snimanje dokumentarnog filma o podravskim šodericama u produkciji Hrvatske televizije. Što je najgore, moj čamac nije bio ni blizu samom otoku kad me je vlasnik nelegalnog objekta počeo tjerati podalje i kasnijom analizom uz pomoć GPS uređaja i softvera GIS je utvrđena

udaljenost od 175 metara. Čamac tom prilikom nije ni išao u smjeru objekta na otoku (prijetnje su nastale kasnije, kada je čamac morao proći s druge strane).

Foto: Goran Šafarek
Foto: Goran Šafarek

Ne samo da su tada neodgovorni i nasilni pojedinci prisvojili otočiće, nego i drugima nasilno sprečavali korištenje jezera. Ono još gore je što tako potpuno onemogućuju prirodnu funkciju ovih otočića. Ti su otočići prilikom kopanja ostavljeni upravo zbog mriještenja riba i gniježđenja ptica. Ptica danas na Šoderici ima relativno malo; jezero takve veličine i bogatstva trebalo bi imati mnogo veću brojnost pataka, lisaka te ostalih ptica i to ne samo zimi kada se ondje sjate ptice iz sjeverne Europe u potrazi za nezaleđenim vodama.

Foto: Goran Šafarek
Foto: Goran Šafarek

Ljudima su ionako podređeni ostali dijelovima i ovog i ostalih jezera, no otočići na Šoderici zaslužuju da budu vraćeni u prvobitnu funkciju. Zato veseli da je ipak većina otočića iseljena, a život se malo pomalo vraća, na radost njenih letećih i plivajućih stanovnika, ali i ekonomsku korist svih nas, prije svega turizam.
Sjećam se i da je u to vrijeme na konferenciji o turizmu promatranja ptica u Lonjskom polju prikazan primjer kako zaštita minimalne površine močvarnih područja može značajno obogatiti ornitofaunu nekog područja, a time privući veliki broj turista.

Koliko se promatranje „nekakvih“ ptica u našem društvu nama činilo smiješnim, u svijetu postoji gotovo 100 milijuna promatrača ptica koji su spremni potrošiti značajna sredstva te prijeći velike udaljenosti da bi ostvarili svoj hobi. Naravno, ptice su jedan od

Foto: Goran Šafarek
Foto: Goran Šafarek

komadića slagalice kako oživjeti Šodericu. Prema riječima njemačkog stručnjaka dr.sc. Martina Schneidera-Jacobya, Hrvatska ima golemi potencijal kojeg uopće ne koristi upravo zbog pojedinaca poput ovih.

Primjerice, na Bodenskom jezeru na granici Švicarske i Njemačke živi u okolici gotovo tri milijuna ljudi, ali je jedan mali komadić ostavljen prirodi. To je postala sigurnosna zona za brojne organizme, među njima i ptice pa ih tako ima sada na desetke tisuća.

O Šoderici će i dalje biti riječi, a posebno vezano za dugoročno i održivo korištenje ovog prostora.

 

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Projekt

FOTO Dječji gradski vijećnici odabrali pobjednika nagrade Veliko srce koprivničkog djeteta

Početkom tjedna, u utorak održana je 4. sjednica Dječjeg gradskog vrtića Grada Koprivnice. Dječji vijećnici, po prvi put imali su...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×