“Rana dijagnoza najvrjedniji je zalog uspješnog liječenja i rehabilitacije”.
Kao što je istaknuto u podnaslovu najvažnije je što ranije otkriti skoliozu, a liječenje je prilagođeno stupnju krivine, koštanoj zrelosti i vjerojatnosti progresije. U liječenju skolioza koristi se tzv. postupnik „tri O“ : opservacija – ortoze – operacija.
1. Opservacija (praćenje) i medicinska gimnastika:
Kad se utvrdi da postoji skolioza, potreban je kontrolni pregled kod ortopeda svakih tri do šest mjeseci u razdoblju brzog rasta. Veliku važnost ima kineziterapija (medicinska gimnastika). Provode se vježbe za skoliozu, kojima je cilj ojačati leđnu i trbušnu muskulaturu i time povećati stabilnost kralježnice. (sl. 1). Uz vježbe jačanja obvezne su i vježbe istezanja muskulature.
Vježbe omogućuju održavanje zatečenog stanja i usporavanje progresije. Potrebno je pacijenta educirati za usvajanje ispravnih posturalnih navika pri sjedenju, stajanju i hodanju. Pristup pacijentu mora biti individualiziran, a vježbe su simetrične kod blažih, a asimetrične kod težih skolioza Nužno je da se vježba u početku uz nadzor fizioterapeuta, da bi se u nastavku usvojilo pravilno izvođenje vježbi. Koriste se vježbe na pomagalima (švedske ljestve), s pomagalima (lopta, štap) i vježbe u vodi.
Vrlo su važne i korisne vježbe disanja. Vježbe je poželjno provoditi u grupi radi motivacije, koja je važna jer se u pravilu radi o dužem vremenskom razdoblju u kojem se mora vježbati.. Kada pacijent nauči vježbe provodi ih svakodnevno kod kuće. Preporuča se i bavljenje sportom, posebice plivanje, a uputno je i potrbušno ležanje te ograničavanje sjedenja. Što se tiče bavljenja sportom on se ne preporuča samo u slučaju bolova u leđima.
2. Ortoze (korektivni steznici) se primjenjuju da bi spriječili progresiju krivine kralježnice u adolescenata i da bi izbjegli operaciju. Postoji više tipova steznika : Lyonski, Milwaukee, Bostonski, a svaki ima drugačiji izgled i način korištenja. Steznik neće izravnati skoliozu, ali time što rasterećuje nejednaki pritisak na kralježnicu, omogućava da se kralježnica tijekom rasta sama ispravlja.(sl. 2)
.Nošenje ortoza je privremeno i u pravilu traje do završetka rasta ili operativnog zahvata. Ortoze se koriste kad je skoliotična krivina između 20 do 40 stupnjeva, a još se kao dodatna primjenjuje i fizikalna terapija, posebice medicinska gimnastika – vježbe za skoliozu. Ispod ortoze oblači se tanka majica ili potkošulja, a samo nošenje steznika pomalo je neugodno zbog ograničenja opsega kretnji, a ljeti i zbog vrućine.
3. Operativno liječenje indicirano je u vrlo malom broju slučajeva i to kod izrazito progresivnih krivina koje prelaze 40 stupnjeva po Cobbu. Obavlja se uz pomoć posebnog instrumentarija, a osnovni princip ovog liječenja je spondilodeza /“ukocenje“/ primarnog zavoja u maksimalno mogućem korigiranom položaju. (sl. 3)
Iako su skolioze relativno česte u dječjoj dobi, u najvećem broju slučajeva potrebno je samo redovito praćenje za vrijeme naglog rasta.
Piše : dr. Dražen Sačer, fizijatar
Tel 048 625 033
E-mail : drazen.sacer1@kc.t-com.hr