1.3 C
Koprivnica
Petak, 22. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Savjeti liječnika

Psorijaza, kronična doživotna bolest
P

Ne propustite

“Najbolja odjeća za čovjeka je njegova rođena koža” (Mark Twain)

Psorijaza je relativno česta nezarazna kožna bolest, koja je posljedica brzog umnažanja stanica kože. Od nje boluje oko 1 do 2 % ljudi, a razlozi njene pojavnosti još uvijek se ne znaju. Psorijaza i psorijatični artritis su autoimune bolesti – posljedica nenormalnog imunološkog odgovora organizma, pri čemu nasljedni i okolišni čimbenici imaju značajnu ulogu

Kako postoji genetska sklonost prijenosa, od ove bolesti mogu oboljeti djeca čiji roditelji boluju od psorijaze. Bolest se javlja podjednako u žena i muškaraca, a može se pojaviti u svakoj životnoj dobi. Ipak izuzetno je rijetka u ranom djetinjstvu. Kožne promjene obično zahvaćaju laktove, koljena i trup, posebice područje križa, iako je moguća i svaka druga lokalizacija.

Relativno su česte promjene na vlasištu a mogu biti zahvaćeni i nokti. Promjene u vlasištu podsjećaju na prhut, dok na noktima imaju izgled malih udubina. Opsežnost zahvaćenih promjena kože varira, od tek naznačenih do vrlo opsežnih, kad je praktički zahvaćeno cijelo tijelo.

Tijek psorijaze je varijabilan sa periodičkim pogoršanjima i poboljšanjima, a ponekad može mirovati godinama Postoji nekoliko tipova ove bolesti: Najčešća je plak psorijaza s pojedinačnim crvenim područjima koja su zadebljana i na površini se ljuskaju. Kod pustularnog tipa nalazimo tekućinom ispunjene žućkaste male mjehuriće, a intertriginozna psorijaza zahvaća pazuha, prepone, područje ispod dojki i perianalnu regiju. Kod generalizirane forme zahvaćeno je cijelo tijelo.

Jedna od podjela je i prema težini bolesti:
1. Blaga, kad je zahvaćeno manje od 10 % površine tijela.
2.
Umjerena – zahvaćeno je 10 do 20 % površine tijela
3.
Teška – zahvaćeno je više od 30 % površine.

Rizični faktori koji mogu pogoršati psorijazu su ozljede (opekotine, posjekotine, ubodi), oslabljen imunitet, virusne i bakterijske infekcije, operativni zahvati, nedostatak vitamina, trudnoća, pretjerana konzumacija alkohola, debljina i stres. Dijagnostički, za ovu je bolest tipična pojava oštro ograničenog crvenila i zadebljanja kože koja je prekrivena srebrno bijelim, suhim ljuskama različite veličine i oblika (vidjeti sliku). Koža je suha i ispucala, a bolesnik može osjetiti svrbež, peckanje ili bol. Za definitivnu potvrdu dijagnoze, potreban je pozitivan patohistološki nalaz – mikroskopska analiza kožne promjene.

Što se samopomoći tiče, bolesnicima se preporuča svakodnevno kupanje, jer pomaže uklanjanju ljuskica. Nužno je koristiti hidratantne kreme koje održavaju vlažnost kože. Preporuča se i umjereno izlaganje suncu, izbjegavanje alkohola i pušenja cigareta, kao i uklanjanje ili barem smanjenje spomenutih rizičnih faktora.

Liječenje kožnih promjena u domeni je dermatologa. Koriste se različiti pripravci u obliku krema, sprejeva, losiona i masti. Prije primjene lokalne terapije potrebno je sa psorijatičnih žarišta ukloniti ljuske. Učinkovitim se pokazalo i liječenje naftalanom kao i primjena različitih tipova ultraljubičastih zraka. Kod velikog broja bolesnika povoljno djeluje i klimatski faktor – boravak na moru. Preporuča se i uzimanje vitamina C te prehrana sa smanjenim sadržajem kalija.

Zaključno, psorijaza je kronična doživotna kožna bolest, koja nije izlječiva, ali se može kontrolirati liječenjem. U narednom napisu nešto više o psorijatičnom artritisu.

Piše: dr. Dražen Sačer, fizijatar
Tel. 048 625 033
E-mail : sacer.drazen@kc.t-com.hr

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Lijepa gesta

Općina daje božićnice svojim učenicima, prijave do 29. studenoga

Općina Peteranec u povodu božićnih blagdana svim će učenicima koji polaze srednju školu s područja općine Peteranec isplatiti božićnicu...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×