14.6 C
Srijeda, 8. svibnja 2024.

Hrvatske rukometašice bolje od Bjelorusije
H

Hrvatska je bez bodova krenula u nastavak natjecanja na Europskom prvenstvu rukometašica u Makedoniji, a prvi protivnik bila je Bjelorusija, koja je iz prvog dijela prenijela 1 bod (osvojen protiv Švedske). Na kraju uvjerljiva pobjeda, 43:35 (21:18) i prvi bodovi u nastavku EP.

Hrvatska je ponovno krenula loše, kao i protiv Njemačke, tako da je Bjelorusija već nakon 6 minuta vodila 5:2. Opet je šut bio loš, tako da su naše igračice u prvih 6 minuta imale 6 promašenih napada. Lidija Horvat je nastavila sa lošom igrom iz prethodne utakmice, no, Golubić je sa 3 uzastopna gola smanjila prednost Bjelorusije na 2 razlike.

Nažalost, bio je to samo trenutni bljesak, tako da protivnice već nakon 11 minuta vodile 10:6. Nakon promašaja Penezić i Franić ne zabija sedmerac, a uz to, Hrvatska sa igračicom više prima gol i nikako ne uspijeva smanjiti razliku. Zovko je, nakon što 6-0 nije štimalo, mijenja obranu u 5-1, a na vrata je stala Jelena Grubišić. Uspijevaju naše igračice smanjiti na 13:12 u 19. minuti. Vrlo dobro je odigrala najmlađa reprezentativka Pavić, koja je zabila 3 pogotka bez promašaja. Probudila se i Maida Arslanagić, koja je, kao i Golubić, postigla 4 gola i u 22. minuti konačno poravnava rezultat na 15:15. Horvat je svojim prvim golom u 23. minuti dovela Hrvatsku u prvo vodstvo, 16:15.

Arslanagić promašuje sedmerac (3. na utakmici, nakon Penezić i Franić), no, Lovrić ipak poentira za +2, 17:15. Jelena je obranila 4 udarca u nekoliko minuta, obrana je konačno počela igrati, tako da se rezultat brzo mijenjao u našu korist. U 25. minuti imali smo 5 razlike, 20:15, da bi na kraju poluvrijeme završilo 21:18 za Hrvatsku. Kako su naše djevojke igrale dobar dio prvog poluvremena, rezultat je bio super. Dijana Golubić je postigla 6 golova i bila najučinkovitija igračica prvog dijela. Iako nisu blistale, ipak je to bolje izgledalo nego protiv Njemačke, barem posljednjih 10-ak minuta prvog dijela. Istrčale su hrvatske igračice 9 kontranapada, zabile 6 golova i kada nije išao šut izvana, kontre su bile dobro rješenje.

Hrvatska je u nastavak ušla puno čvršće, bolje i sigurnije nego na početku susreta, tako da u 35. minuti vodi 25:19. Golubić je i dalje nastavila sa golovima, u 36 minuta postigla je već 9, a razlika je narasla na +7, 27:20. Iako Bjelorusija nije neiskusna ekipa, nekoliko njihovih najvažnijih igračica igra u Rusiji, Ukrajini i Španjolskoj, napravile su nekoliko velikih grešaka, izgubile previše lopti, pa je Hrvatska, uglavnom iz kontri stabilizirala svoju prednost na 8-9 razlike. Djevojke Zdravka Zovka su u 10 minuti 2. poluvremena napravile seriju od 10:3 i vidjelo se da, uz jednu ozbiljnost u igri, pobjeda nije mogla doći u pitanje. Posljednja četvrtina utakmice protekla je uglavnom u igri bez obrana, a zanimljivo da je Hrvatska u 55 minuta igre imala 10 sedmeraca, od kojih je 5 iskoristila te vodstvo od 10 razlike.
Na kraju je utakmica završila sa 8 golova prednosti za Hrvatsku, 43:35.

Opet je odlična bila Jelena Grubišić, koja je obranila 15 udaraca, Golubić je sa 12 pogodaka bila najefikasnija, a vrlo dobra bila je i Nikica Pušić, koja je zabila 6 golova, uz samo 1 promašaj. Najrasploženija Bjeloruskinja je bila Platanovich sa 9 golova.

Hrvatska reprezentacija i ovaj puta je igrala na mahove, vidjelo se da djevojke mogu odigrati jako dobro, no, bilo je i velikih oscilacija, poglavito u prvom poluvremenu. Najvažnije je da se reprezentacija vratila nakon poraza od Makedonije i Njemačke, a neke ozbiljnije ocjene moći ćemo dati nakon idućih susreta. Prvi i to super težak očekuje naše djevojke već u srijedu, u 16,15 sati, kada igraju protiv najvećeg favorita EP, Rusije.