Bobičasto voće najukusnije je u kolačima od sira ili onim čokoladnima, primjerice samo posloženo na čokoladnoj piti dodatno začinjenoj s malo čilija.
Bobičasto voće koje popularno volimo zvati šumsko, iako se više rijetko dogodi da uistinu pojedemo ono divlje ubrano u prirodi, dostupno je zamrznuto cijele godine. Ipak, kao i za sve ostalo, preporuka je jesti ga kad je sezona. Zamrznuto voće preporučam jedino ukuhati u preljev ili žele, te eventualno umiksati u smoothie. Osim što su pogodne za zamrzavanje, izvan sezone većina bobica posebno je ukusna sušena i kandirana.
Dakle, sezona je bobica, koje većinom dobro uspijevaju u našim krajevima, a svako malo na našem se tržištu pojavi opet neka nova, egzotična i zdrava bobica. Isprva su to bile borovnica i brusnica, a potom su počele stizati i druge vrste poput aronije, goji bobica ili pak tayberryja i mulberryja koji izgledaju poput izduženog ploda maline i kupine.
Radi se o voću koje spada u porodicu ruža i obično raste u grmovima ili spada pod nisko raslinje. Uz već spomenute, tu su crveni i crni ribiz te ogrozd, vrste koje kod nas oduvijek uspijevaju, ili pak, bazga čiji se u nas uglavnom koristi cvijet, dok je u drugim zemljama i bobičast plod u upotrebi, ali je oporog okusa pa je pogodan isključivo za ukuhavanje ili spravljanje vina i likera, kao i aronija.
Bobičasto je voće redovno bogato antioksidansima te odlično djeluje antikancerogeno, protuupalno i antibakterijski. Tako su, primjerice brusnice učinkovite u prevenciji i liječenju upala urinarnog trakta, dok su kupine savršene za upale mišića nakon početničkih ili intenzivnijih sportskih napora. Većina bobica bogata je vlaknima čime pospješuju probavu, a obično snižavaju i kolesterol i šećer u krvi.
Svježu kupinu i druge bobice možete iskoristiti kao dio doručka ili međuobroka na sljedeći način: ispecite dvopek te na nj namažite svježi sir pomiješan s vrhnjem ili grčkim jogurtom, medom, sjeckanom mentom i prema želji, mljevenim lanom. Poprskajte acetom balsamico (po mogućnosti redukcijom) ili preljevom od nekih bobica, odozgo poslažite kupine, borovnice, jagode, ribiz ili koje već bobice poželite i po ukusu dodatno posipajte sjeckanom mentom.
Najukusniji način na koji sam iskoristila kupinu je u preljevu odnosno džemu od pasiranih kupina, crne čokolade i narančinog soka i korice. Meni se savršeno uklopio u sendvič-keksiće od kakaa i badema s mješavinom začina za medenjake. Također, možete skuhati i žele od pasiranih malina s dodatkom malinovca, višnjevca ili kojeg drugog voćnog likera, te limetine korice ili štapića vanilije. Žele, isto tako, možete namazati u sendvič-keksiće od badema.
Bilo koje bobičasto voće vrlo brzo možete ukuhati sa šećerom i sredstvom za želiranje u preljev za cheesecake, lava cake ili koji drugi čokoladni kolač, gris, rižu na mlijeku, sladoled ili palačinke. U preljeve uvijek možete kombinirati spomenute voćne likere, sok i koricu limete ili limuna, vaniliju te mentu i matičnjak.
Bobičasto voće najukusnije je u kolačima od sira ili onim čokoladnima, primjerice samo posloženo na čokoladnoj piti dodatno začinjenoj s malo čilija. Brownies će biti posebno zanimljivi s mailinama ili jagodama i sjeckanom mentom, te komadićima bijele čokolade.
Što se jagoda tiče uz nju je uvijek neizbježna i idealna kombinacija vanilija, pa ako ih ukuhavate u džem ili preljev obvezno koristite srž štapića vanilije.
Također, zanimljiv je i džem od jagoda i rozog papra, dok ih u svježoj varijanti preporučam kušati na salatu s feta sirom, rikulom i acetom balsamico.
Bobičasto je voće zahvalno jer zamrzavanjem ni ukuhavanjem ne gubi na vrijednosti, ali dok je sezona iskoristite svaku priliku da ga jedete svježeg na šake.